Rozpočtová krize
Brazílie investuje do olympiády, ne do škol a nemocnic
23.07.2016 05:26
Stadion Maracaná leží u rušné ulice v brazilském Riu de Janeiro. Konala se tam finálová utkání světového poháru a v srpnu bude stadion dějištěm zahájení první olympiády v Jižní Americe. Poblíž se ale krčí betonový komplex zanedbané státní univerzity, která byla průkopníkem v nabídce studia pro žáky z chudých poměrů a menšin. Netěší se však takové štědrosti vlády jako sousední slavný stadion, který od roku 2010 dostal od státu více než 370 milionů dolarů (9,1 miliardy Kč) na přestavbu pro účely velkých sportovních akcí.
V areálu vysoké školy se naopak hromadí odpadky. Až 23 tisíc studentů od března nenavštěvuje výuku, protože učitelé, dodavatelé a další zaměstnanci univerzity nedostali zaplaceno.
Přilehlá univerzitní nemocnice má takový nedostatek prostředků, že lékaři museli letos pravidelně omezovat léčbu, jelikož jim chyběly injekční stříkačky, latexové rukavice, léky na chemoterapii a antibiotika. Nemocnice přitom slouží jako regionální centrum pro transplantace a léčbu rakoviny. "Ještě nikdy jsme nebyli v tak svízelné situaci," cituje agentura ředitele nemocnice. Škrty ve státním rozpočtu podle něj způsobily, že nemocnice v některé dny ošetřuje méně než polovinu pacientů, které by jinak běžně zvládla.
Olympiáda pro zlost
Dva týdny před začátkem olympiády pokles hospodářství a rozpočtová krize citelně zasahují do života více než 12 milionů lidí, kteří bydlí v pobřežním Riu de Janeiro a jeho okolí. To přiživuje zlost, že za projekty spojené s olympiádou se utratilo až 12 miliard dolarů (téměř 295 miliard Kč). Důchodci a státní zaměstnanci včetně učitelů, zdravotníků a policistů přitom dostávají zaplaceno pozdě nebo dokonce vůbec.
Mnoho místních si stěžuje, že takzvané olympijské projekty, včetně nové trasy metra a autobusových linek, jen málo pomáhají většině zdejších obyvatel, zato prospívají již tak zvýhodněným luxusním čtvrtím. Nedávný průzkum veřejného mínění ukázal, že polovina dotázaných Brazilců s pořádáním olympiády nesouhlasí a 63 procent si myslí, že akce přinese více nákladů než zisků. "Musíte přemýšlet nad jejich prioritami," říká devětašedesátiletý vrátný, který čekal téměř šest měsíců na operaci prostaty. Ta se běžně provádí do několika týdnů. "Děláme tady představení pro svět a neumíme se postarat sami o sebe," dodává.
Když Rio v roce 2009 vyhrálo práva na pořádání letošní olympiády, Brazílii se ekonomicky dařilo. Zemi zaplavovaly příjmy zejména z rostoucího vývozu surovin. Brazílie chtěla předvést svůj vzestup a obnovu Ria, které bylo kdysi hlavním městem, ale v posledních desetiletích ekonomicky i politicky ztrácelo na úkor finančního centra Sao Paula a města Brasilia, kde sídlí vláda. Nyní však Brazílie trpí nejhorší recesí od 30. let minulého století, takže výdaje na olympiádu teď působí hodně křiklavě.
Vláda v Riu zodpovídá za zhruba čtvrtinu výdajů na olympiádu, tvrdí organizátoři akce. Většinu peněz město vydalo na novou linku metra, která se oproti původnímu rozpočtu dvojnásobně prodražila. Její dokončení se navíc zpožďuje, takže se očekává, že bude částečně uvedena do provozu jen několik dní před začátkem olympiády. V červnu vyhlásil úřadující guvernér Ria stav finanční nouze a k pokrytí nákladů blížící se olympiády si vzal úvěr od hlavního města Brazílie.
Bezpečí jen pro turisty
Město Rio de Janeiro navíc stále trápí rozsáhlá přítomnost násilí v ulicích. Více než 20 ozbrojenců jednoho z drogových gangů nedávno zabilo policistu, když vtrhlo do veřejné nemocnice, aby osvobodili svého vůdce. Pověst Brazílie poškozují i korupční skandály a politický chaos. Prezidentka Dilma Rousseffová byla kvůli nesrovnalostem ve federálním rozpočtu dočasně sesazena.
Návštěvníci olympiády však pravděpodobně nebudou čelit stejným problémům jako místní. Po dobu sportovních klání do 21. srpna zaplaví Rio více než 85 tisíc policistů, vojáků a dalších příslušníků pořádkových sil. Brazilská vláda také uvedla, že zajistí, aby v Riu fungovaly všechny základní služby, včetně nemocnic, které budou dočasně posíleny.
To je ale jen malá útěcha pro místní obyvatele, které stále více trápí budoucnost. Jakmile se pozornost světa přesune jinam, Rio zůstane téměř stejné jako před olympiádou. "Ztratili jsme velkou příležitost, jak Rio de Janeiro opravdu zlepšit," říká levicový federální zákonodárce, jenž patří mezi kritiky představitelů města a sám kandiduje na starostu Ria. "Všechny peníze jsou vyčerpané, ale změnilo se jen velmi málo," dodává.
Zaměstnanci státní univerzity v Riu od března stávkují kvůli zpožděným nebo neuhrazeným platbám. Z původně slíbených peněz pro letošek přišla dosud od vlády asi třetina. Studenti a učitelé to dávají do protikladu se sportovním "zlatým dolem". Zvlášť když státní auditor tento měsíc oznámil, že rekonstrukce stadionu Maracaná překročila o 62 procent původní rozpočet, a to kvůli vyšroubovaným cenám stavebníků. "Za ty peníze se dala naše škola provozovat více než rok," říká univerzitní profesor politologie.
Problémy na mnohé studenty těžce doléhají. Studentka Leticia chtěla letos školu dokončit a pak pokračovat v postgraduálním studiu a přednášet na fakultě. "Doufala jsem, že tady zůstanu a budu učit, abych vrátila to, co jsem dostala," vysvětluje. Teď ale své plány přehodnocuje a dokonce zvažuje, že Brazílii opustí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.