Británie musí dál škrtat. Bohatým však daně nezvedne

Ekonomika
7. 10. 2012 16:45
Británie zažívá těžké časy.
Británie zažívá těžké časy.

Britská vláda provede další škrty výdajů a nepřistoupí na zvýšení daní bohatým. Před zahájením výroční konference vládní Konzervativní strany to v televizním rozhovoru řekl premiér a vůdce konzervativců David Cameron. Potvrdil tak plány, o kterých mluvil ministr financí George Osborne.

Ministr financí i Cameron odmítli návrh koaličních liberálních demokratů na zavedení daně na domy v hodnotě nad dva miliony liber. Cameron řekl, že jeho vláda zajistí, aby zámožní lidé "zaplatili svůj spravedlivý podíl".

On ani Osborne však neuvedli, jak toho chtějí dosáhnout. Nebude to prý ani "daní z bohatství", kterou stejně jako daň z drahých domů navrhovali na své konferenci liberální demokraté ve snaze snížit rozpočtový deficit.

Ekonomika se uzdravuje. Ale bude to delší a těžší cesta. "Bude nutné přijmout nové škrty," řekl Osborne nedělníku Mail on Sunday.

"Chceme plavat, nebo se potopit?"

"Západní země čelí jednoduché volbě. Hodlají se potopit, nebo plavat? Bude mnoho našich sousedů, kteří se hodlají vyhnout těžkému rozhodování. Za dvacet či třicet let však hodně zchudnou," řekl Osborne.

Podle Camerona bude zapotřebí do roku 2015 až 2016 škrtnout v rozpočtu dalších 16 miliard liber (493 miliard korun). "Musíme najít tato omezení výdajů, a pokud nechceme škrtat ve věcech, jako jsou nemocnice a školy, na něž všichni spoléháme, musíme se podívat na věci, jako je rozpočet sociálního zabezpečení," řekl.

Tento záměr stejně jako odmítnutí vyššího zdanění bohatých zřejmě vyvolá další třenice v již tak napjatých koaličních vztazích. Nynější koaliční vláda přislíbila v podstatě odstranit rozpočtový deficit do roku 2015, kdy budou další volby. Zavedla během pěti let škrty omezující rozpočty ministerstev až o pětinu.

Těžké časy

Nicméně britská ekonomika se letos dostala do recese a mezi dubnem a srpnem byl deficit o pětinu vyšší než před rokem. Podle labouristické opozice to je způsobeno právě přehnaně hlubokými škrty.

Při nástupu koaliční vlády byl deficit 11 procent hrubého domácího produktu, který se loni snížil na osm procent a podle oficiálních prognóz z března měl letos klesnout na šest procent. Tento cíl je za nynějších podmínek nejistý, uvedla agentura Reuters.

Podle ní by tak vláda mohla 5. prosince v pravidelné zprávě o stavu britské ekonomiky oznámit další škrty nebo prodloužení těch dosavadních. "Je to velmi těžká situace, stačí si jen pustit televizi a podívat se, co se děje v eurozóně. Hodně zemí se dostává do dosti hluboké recese, jsou to těžké časy," řekl Cameron.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ