Británie se vzdává svého plánovaného předsednictví Evropské unie ve druhé polovině příštího roku. Ve středu o tom informovala premiérka Theresa Mayová šéfa Evropské rady Donalda Tuska.
Tato zpráva z Downing street 10 přišla v době, kdy se ministerská předsedkyně připravuje na svou první zahraniční cestu, která ji odpoledne zavede do Berlína. Tam se sejde s kancléřkou Angelou Merkelovou. Poté má ve čtvrtek naplánované jednání v Paříži s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.
Podle dobře informovaných bruselských diplomatů je velmi pravděpodobné, že místo Britů se na půl roku předsednické role ujme Belgie. Má to praktické důvody, neboť v Bruselu, kde se koná řada obvyklých unijních jednání, už existuje potřebná infrastruktura.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v úterý řekl, že jeho země je připravená převzít předsednictví EU v roce 2017 místo Británie, jejíž voliči v červnovém referendu většinou hlasů rozhodli o vystoupení země z unie. Prohlásil přitom, že Maďarsko je jedinou členskou zemí, která představila úspěšnou odpověď na hlavní výzvy "abnormální" situace v Evropě, jako je migrační krize.