Dlouhodobé hospodářské vyhlídky Británie by mohly být mimo nereformovanou Evropskou unii lepší než v ní. Prohlásil to předseda britské obchodní komory John Longworth. Podnikatelé by se v rozhodování o tak zásadní otázce měli zbavit svého navyklého krátkodobého pohledu a zaměřit se na dlouhodobé zájmy, uvedl Longworth podle BBC na konferenci obchodní komory v Londýně. Britové budou o setrvání v EU hlasovat 23. června.
Voliči budou podle šéfa přední britské podnikatelské organizace stát před těžkou volbou ze dvou nepříjemných alternativ. Jednou je podle něj zůstat "v zásadě nereformované EU", druhou je nejistota spojená s odchodem z ní.
"Dynamika a odolnost londýnské City a britského podnikatelského sektoru naznačuje, že v dlouhodobém horizontu máme možnosti a schopnosti vytvořit si světlou, ne-li světlejší ekonomickou budoucnost mimo EU - stejně jako v případě, že bychom měli příležitost zůstat ve skutečně reformované Evropě," řekl Longworth. Dodal, že tento jeho pohled je založen na ekonomických hodnoceních výhod a nevýhod obou alternativ.
"Kdybych měl v tomto referendu podnikatele o něco požádat, bylo by to, aby se na to podívali z dlouhodobého pohledu a z hlediska širších zájmů společnosti, v níž působí; nerozhodujte se podle příštího finančního roku, ale podle toho, co chcete pro své děti a vnuky," řekl šéf komory.
Sama obchodní komora uvedla, že se k žádnému z obou táborů nepřiklání. Její členové jsou v názoru na tuto věc rozděleni - zatímco většina velkých nadnárodních společností se důrazně staví za zachování členství v EU, menší firmy to často vidí jinak.
Deník The Daily Telegraph zveřejnil otevřený dopis, v němž šéfové více než dvou set malých podniků plédují za odchod z unie. Je to zčásti reakce na dopis šéfů 36 velkých společností z minulého týdne, který apeloval na zachování stávajícího členství země v EU.
"Zaměstnáváme většinu pracovní síly v Británii. Jako podnikatelé se musíme denně střetávat s neustálým přísunem zbytečných regulací z EU, které zvyšují naše náklady, zhoršují naše hospodaření a zvyšují ceny našim zákazníkům, a to bez jakékoli protihodnoty," píše se v dopise malých podnikatelů. "Věříme, že naše ekonomika si povede lépe a bude vytvářet více pracovních míst, když ji nebude brzdit Evropská unie," uvádějí podnikatelé.
Konference obchodní komory se účastní i britský ministr financí George Osborne a jeho německý kolega Wolfgang Schäuble. Ten na ní vyzval Británii, aby "zůstala v Evropě", a nedávnou dohodu Londýna s EU označil za dobrou pro Británii i pro EU.
"Plakali bychom," odpověděl Schäuble v panelové diskusi na otázku, co by dělal, kdyby Británie odešla z EU. Osborne by měl na konferenci podle BBC říci, že odchod z EU by přinesl britským firmám "nejhorší ze všech možných světů".
Kampaň pro EU
Premiér David Cameron, který spolu s Osbornem vede kampaň za setrvání země v EU, nechává v posledních dnech zveřejňovat materiály líčící potíže, které zemi stihnou po případném odchodu z unie. Longworth ale upozornil na to, že kampaň založená na vyvolávání strachu se může zemi těžce vymstít.
"Je naprosto špatně, když vláda říká, že to bude katastrofa," řekl šéf obchodní komory agentuře Bloomberg. Pokud by občané rozhodli o odchodu, mohla by totiž důsledkem takové kampaně být finanční krize, pokud trhy varováním vlády uvěří. "Jak z toho vláda vycouvá, když už přesvědčila trhy, že to bude pohroma, a pak, v den po rozhodnutí odejít, bude říkat, ´ale ne, to není katastrofa, všechno je v pořádku´," řekl Longworth.