Po červnovém hlasování o vystoupení z Evropské unie vidí britské domácnosti své finanční vyhlídky nejhůře za dva a půl roku. Většina z nich také očekává, že britská centrální banka sníží úrokové sazby, aby pomohla ekonomice zmírnit případné dopady přelomového referenda. Ukázaly to středeční výsledky průzkumu společnosti Markit.
Ukazatel, který zachycuje pohled domácností na své finance v příštích 12 měsících, klesl v červenci na 47 bodů z červnových 49,3 bodu, a sestoupil tak na nejnižší úroveň od ledna 2014. Vzrostly také obavy o jistotu pracovního místa, které jsou nyní na nejvyšší úrovni za téměř tři roky.
Nejnovější "průzkum naznačuje, že hlasování o brexitu výrazně zasáhlo pohled domácností na vlastní finance", uvedl ekonom Markitu Philip Leake.
Obavy o budoucnost podle něj alespoň trochu zmírňuje lepší zprávy o mzdách a očekávání vyšších úrokových sazeb. Příjem ze zaměstnání v Británii rostl v červenci nejrychleji od chvíle, kdy tyto průzkumy počátkem roku 2009 začaly. Podle společnosti za tím stojí dubnové zvýšení minimální mzdy.
Zhruba 56 procent respondentů navíc uvedlo, že očekává snížení úrokových sazeb britskou centrální bankou. V polovině června tento krok očekávalo jen osm procent oslovených.
Britská centrální banka tento měsíc překvapivě ponechala svou měnovou politiku beze změn. Naznačila ale, že v srpnu pravděpodobně představí balík opatření na podporu ekonomiky.
Průzkumu Markit, který se konal od 14. do 18. července, se zúčastnilo 1500 lidí.