Překvapení pro voliče i politické komentátory přichystala britská konzervativní vláda. Ještě před květnovými volbami plánuje předložit parlamentu návrh, který má od roku 2016 zavést v zemi takzvané jednotné balení cigaret. K tomuto kroku se ministři rozhodli i přesto, že se v době klesajících politických preferencí jeví jako ne příliš populární. Proti záměru na zavedení unifikovaného vzhledu krabiček s odstrašujícími obrázky totiž již dříve některé státy Evropské unie vyjádřily formálně nesouhlas.
Inspirací se pro ostrovní ministry stalo obdobné nařízení v Austrálii, které vstoupilo v platnost před třemi lety. I tamní vláda si od tohoto počinu slibovala výrazný pokles počtu kuřáků, především mezi mladistvými. Jak ale ukázala čísla zveřejněná australským deníkem Fairfax, dodávky tabáku maloobchodníkům v roce 2013 naopak mírně vzrostly.
Ve prospěch kontroverzního nařízení nehovoří ani další zveřejněný údaj. Jak uvedla studie renomované poradenské společnosti KPMG, australský nelegální trh s cigaretami v roce 2013 meziročně vzrostl o devatenáct procent. Státní kasa tak přišla až o 1,1 miliardy australských dolarů na ušlých daňových příjmech.
Mezi kritiky oznámeného plánu britské vlády se zařadil předseda euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. "Jednotné balení cigaret je děsivým zásahem do svobody spotřebitele a do prostředí volného trhu. Takový čin může mít dopad na zaměstnanost a výběr daní," reagoval čím dál vlivnější Farage na svém twitterovém účtu.
Obě tradiční strany sledují s obavami dlouhodobý nárůst preferencí Faragovy partaje UKIP, která si od nich svým programem postaveném na odporu proti regulaci a závislosti na EU přetahuje statisíce voličů. Během tří let se UKIP dostal z pár procent na současnou 15% popularitu a v loňských volbách do Evropského parlamentu získal čtyřiadvacet křesel, zatímco konzervativci vedení premiérem Davidem Cameronem jich obsadili o pět méně.
Otázkou tedy je, zda avizovaný krok nebude pro vládnoucí konzervativce a liberály znamenat další pokles preferencí před parlamentními volbami, které se konají za několik měsíců.