Mezi Polskem a Slovenskem se rozhořela netradiční diplomatická bitva. Středem zájmu obou zemí se stal tradiční sýr, v Polsku známý jako oscypek, na Slovensku jako oštěpek. Oštěpek se v okolí Tater vyrábí tradičním postupem z ovčího mléka po staletí. První dochovaná zpráva o něm je z roku 1416.
Poláci se rozhodli, že pro svou vyhlášenou pochoutku požádají Brusel o udělení zeměpisné ochrany, Slováci se však postavili proti. Polsko chtělo registrovat oscypek jako specialitu regionu Podhale, který se nachází na jihu Polska, severně od Vysokých Tater.
Zeměpisnou ochranu může získat výrobek, proti kterému nevznese po šest měsíců nikdo žádné námitky. Evropská komise žádost vyvěsí na internetové stránky, a pak se čeká. Zpočátku to vypadalo, že oscypek ochranu přece jen získá, ale krátce před uplynutím lhůty přišla stížnost ze Slovenska. "Podal ji úřad pro ochranu průmyslového vlastnictví a někteří výrobci," řekla mluvčí slovenského zastoupení při EU Marta Dömöková.
Existenci stížnosti potvrdil i mluvčí Evropské komise Michael Mann. Podle něj nyní bude slovenské námitky třeba přezkoumat, což potrvá řadu měsíců. Rovněž se dá očekávat, že Slovensko bude s Polskem o celé záležitosti dodatečně jednat. Pokud se obě země nedohodnou, konečné slovo bude mít Evropská komise.
Slovensko však nadále trvá na tom, že si Polsko nemůže zaregistrovat a chránit známku, protože se oštěpek stal obecným názvem výrobku. Slováci jsou přesvědčeni, že by polská registrace známky zhoršila prodej slovenských sýrů se stejným jménem.
O zeměpisnou ochranu pro svoje výrobky usiluje i Česko. Dosud se však uznání v Bruselu dostalo jen Štramberským uším. O ochranu usilují i Starobrněnské pivo či Karlovarské oplatky, uvažují o ní i Olomoucké tvarůžky.
Autor: ČTK
Foto: Karel Šanda