Evropská komise schválila návrh na zavedení daně z finančních transakcí. Před europoslanci to dnes řekl šéf komise José Barroso. Ročně to podle něj může přinést až 55 miliard eur.
"Je čas, aby finanční sektor přinesl společnosti svůj příspěvek," řekl Barroso ve Štrasburku před europoslanci při přednesu zprávy o stavu Evropské unie. Připomněl současně, že členské státy v posledních třech letech schválily pomoc či záruky pro finanční sektor ve výši 4,6 bilionu eur.
O zavedení daně z finančních transakcí se v EU i ve světě nějakou dobu hovoří. Mezinárodnímu společenství se ale zatím nepodařilo dohodnout na společném postupu.
"S tímto návrhem se Evropská unie stane předjezdcem v globálním zavádění daně z finančních transakcí," řekl k dnešnímu rozhodnutí eurokomisař pro daňové otázky Algirdas Šemeta. "Jsem přesvědčený, že naši partneři v G20 budou mít zájem tuto cestu následovat," dodal.
Češi nesouhlasí
Česká vláda se zavedením daně z finančních transakcí nesouhlasí, uvedl koncem srpna premiér Petr Nečas. Dodal, že kabinet má podporu České národní banky. Podle premiéra by šlo o průlomový moment, protože případný souhlas s poplatky za bankovní transakci by de facto vedl k zavedení prvních evropských daní.
"Samozřejmě my nemáme sebemenší pochybnosti, že banky by za jakékoli finanční transakce přenesly náklady poplatků na koncové uživatele, čili na klienty. Koneckonců jak už to banky v České republice díky své poplatkové politice dělají," upozornil Nečas.
Plán na zavedení daně z finančních transakcí podporuje Německo. Proti ostře vystoupila například Británie a řada evropských bank, podle nichž tato daň nebude mít na stabilizaci trhů žádný vliv.