Brusel stlačuje ceny roamingu. Příchozí hovor za 4 Kč?

Ekonomika
12. 4. 2007 11:40
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoKlíčový výbor Evropského parlamentu ve čtvrtek schválil návrh, který má zajistit pokles cen za volání z mobilního telefonu v zahraničí, tzv. roaming. Volání mobilním telefonem ze zahraničí do další země by mělo stát nejvýše 40 eurocentů za minutu, tedy necelých 12 korun. Přijatý hovor bude stát nejvýše 15 eurocentů, tedy o málo více než čtyři koruny. Proti současným cenám to znamená pokles až o 70 procent.

Z cenové regulace by měli těžit všichni zákazníci; uvažovalo se i o tom, že by se cenové stropy týkaly jen zákazníků, kteří by požádali o speciální tarif.

O návrhu se ještě bude hlasovat v plénu EP v květnu, ale pokud jej schválil výbor, nečekají se při schvalování v plénu větší problémy. Očekává se i dohoda jednotlivých členských států v červnu.

Hlasování bezpochyby vyvolá odpor mobilních operátorů, pro něž dopadlo "nejhorším" možným způsobem. Přitom šlo o návrh, který byl pod obrovským tlakem lobbistů. "Vyzýváme parlament, aby nevnášeli na trh s roamingem něco, co tam nepatří a omezí to hospodářskou soutěž," informoval ještě před hlasováním Rob Conway, šéf asociace GSMA, která zastupuje na 690 mobilních operátorů.

Mobilní operátoři v tuzemsku s rozhodnutím nesouhlasí. "Opatření definitivně zmrazí ceny na trhu," uvedl mluvčí Vodafonu Jakub Hrabovský. Podle Martina Žabky z Telefóniky O2 znemožňuje nucená regulace konkurenci. "Větší konkurence snížila za poslední dva roky cenu roamingových služeb jak v rámci EU, tak v ČR," uvedl s tím, že v uplynulém roce cena roamingu v Česku klesla díky nabídnutým slevám o 60 procent. Podle operátorů by se snaha EU měla soustředit na poplatky, které si operátoři účtují navzájem. Tyto náklady potom přecházejí na zákazníky. 

Operátoři již delší dobu vyhrožují, že náklady, které pro ně bude nový návrh znamenat, promítnou do cen dalších služeb. Poplatky za roaming jim totiž ročně přinášely zhruba 8,5 miliardy eur zisku. Evropské komise přitom od loňského června tyto zisky označuje za nemravné.

Komise na svých stránkách například uvádí, že krátký hovor z Velké Británie stojí Čecha 5,19 až 8,87 eura (asi 150 až 257 Kč) v závislosti na českém operátorovi i využívané britské síti. Při volání z Maďarska je to až 159 Kč, z Itálie 106 až 213 Kč a z Portugalska až 174 Kč.

Eurokomisařka Viviane Redingová, která za celým tažením proti levnějšímu roamingu stojí, tvrdí, že EU dala mobilním operátorům možnost, aby snížili ceny dobrovolně. Podle Bruselu se tak ale nestalo. Čtvrteční rozhodnutí členů výboru Redingová přivítala. "Poplatkům za roaming teď v Evropě velmi hlasitě zvoní umíráček," řekla. Podle ní parlament odvedl skvělou práci a přemrštěné poplatky za roaming brzy zmizí.

Výsledek hlasování si pochvalují i socialisté. "Můžeme se těšit i na vítězství v plénu Evropského parlamentu a spotřebitelé se mohou těšit na to, že během prázdnin zaplatí za svůj telefon méně," uvedl místopředseda socialistické frakce v parlamentu Robert Goebbels. 

Nad tím, kdy by mohla nová regulace vstoupit v platnost, zatím visí otazník. Předpokládá se, že návrh bude definitivně schválen členskými státy v červnu. Do té doby sice může doznat několika změn, ale neměly by být příliš zásadní. Experti odhadují, že pokud se ho podaří opravdu schválit před prázdninami, začne platit někdy kolem října.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ