Brusel troubí do útoku na igelitky z obchodů. Pozdě...

Ekonomika
3. 11. 2013 17:30
Omezení plastových tašek plánuje celá EU.
Omezení plastových tašek plánuje celá EU.

Počty plastových tašek, které obchodníci prodají či rozdají zákazníkům, v posledních letech klesají. Češi podle obchodníků více využívají tašky na více použití či z ekologických materiálů. V roce 2007 počet použitých igelitových tašek ministerstvo životního prostředí odhadlo v ČR až na tři miliardy ročně, od té doby však řetězce jejich nabídku zdarma omezily. Evropská komise v pondělí zveřejní návrh nových pravidel, která omezí používání plastových tašek na jedno použití v obchodech.

Průměrný Evropan podle údajů komise ročně spotřebuje kolem 500 plastových tašek, které přitom mohou v přírodě zůstat po desítky až stovky let. Většinu z nich přitom lidé použijí jen jednou. V roce 2008 se v Evropě vyprodukovalo 3,4 milionu tun plastových tašek. To je zhruba ekvivalent váhy dvou milionů osobních automobilů.

Podle studie ministerstva životního prostředí z roku 2007 se v ČR pohyboval počet distribuovaných plastových tašek mezi 1,5 až třemi miliony kusů ročně. "Lze usuzovat, že počet tašek užívaných v ČR se může pohybovat na úrovni 150 až 300 na osobu a rok. To by při hmotnosti jedné tašky tři gramy mohlo činit asi tak 4500 až 9000 tun plastových obalů," uvádí studie. Nyní je podle ministerstva toto číslo nižší, protože mnoho velkých řetězců přestalo plastové tašky nabízet spotřebitelům zdarma.

Rozložitelnost igelitek je pro přírodu velmi náročná, téměř nemožná.Poslední z tuzemských potravinářských řetězců, který nabízel k nákupu plastové tašky zdarma, Globus, s jejich bezplatným rozdáváním příští rok skončí. Ročně jich rozdal 40 milionů. Podle Globusu obsahují tyto tašky aditiva, která podporují jejich rozklad. Po třech letech tak z nich zůstane jen voda, oxid uhličitý a biomasa. Tašky jsou také recyklovatelné.

Češi v poslední době mění své nákupní zvyky. "Zatímco dříve považovali jednorázové odnosné tašky za přirozenou součást servisu, dnes roste skupina těch, kteří volí alternativní tašky pro opakované použití, nosí si vlastní tašky nebo se alespoň více zamýšlejí, zda si jednorázové tašky u pokladny opravdu vezmou," řekla mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Také Kaufland uvádí, že nejlevnější plastová taška, prodávaná za 1,90 koruny, je ze stoprocentně biologicky rozložitelného materiálu. "I když jsou tašky vyráběny z recyklovaného materiálu, z ekologického pohledu je přesto nejlepší snížení jejich spotřeby," dodal mluvčí řetězce Michael Šperl.

Klesající poptávku obchodníků po plastových taškách potvrzují také výrobci. "Poptávka po igelitových respektive polyetylenových taškách stále klesá. Většina obchodníků už nenabízí své reklamní tašky bezplatně, zákazník si ji skoro vždy musí zakoupit. Kam jsme byli dříve schopni dodávek sto tisíc, tři sta tisíc kusů měsíčně, tam se zavedením prodeje tašek, nyní dodáváme sotva polovinu," uvedla vedoucí obchodního oddělení společnosti VAN GILLERN Klára Vitásková.

Zákaz jednorázových tašek omezí především spotřebitele.Obchodníci v ČR jsou proti zákazu či zdanění prodeje plastových tašek ze strany EK. "Jde o administrativní, neodůvodnitelný zásah do podnikání, ve svém důsledku postihující zejména spotřebitele," uvedla Hana Carvová ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Obchody nabízejí v posledních letech stále víc například bio tašky. "Do ní je při výrobě PE fólie přidáno biodegradabilní činidlo, které zaručuje následný rozklad tašky během určitého období, například půl roku. Vše ale závisí na dodržování přesně specifikovaných skladovacích podmínkách," uvedla Vitásková.

Podle komise plastové tašky často končí místo v recyklačním zařízení například v moři, kde jejich rozklad může trvat stovky let. Jen na hladině Středozemního moře v současnosti pluje asi 250 bilionů různých kusů plastů o hmotnosti 500 tun.

"Měli bychom však věnovat pozornost problému všech plastů, nejen plastovým sáčkům. Evropská komise i členské státy musejí přijít s politikou pro výrazné zvýšení recyklace všech plastů," dodal Ivo Kropáček z Hnutí Duha.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Cena bitcoinu se vrátila nad hranici 100.000 dolarů

Ekonomika
8. 5. 2025

Pohonné hmoty v Česku zůstávají nejnižší za několik let, ceny dál klesly

Ekonomika
8. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu. Prostor pro další pokles je omezený

Ekonomika
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ