Evropská komise dnes navrhla zmrazit Maďarsku 495 milionů eur (asi 12,4 miliardy korun) z kohezních fondů, z nichž se v rámci snahy podporovat chudší regiony rozdělují v Evropské unii miliardy eur.
Důvodem je, že Budapešť dlouhodobě nedělá dostatečná opatření na snížení nadměrného rozpočtového deficitu pod kýženou hranici tří procent HDP. Za strany komise jde o bezprecedentní krok. O rozhodnutí komise se píše v prohlášení ohlašujícím témata na pravidelnou tiskovou konferenci.
Pozastavení peněz by mělo začít podle prohlášení komise od počátku ledna 2013. Rozpočtové schodky nad povolenou tříprocentní úrovní má nyní většina členských zemí včetně České republiky. Komise kvůli tomu s nimi také vede patřičné procedury pro porušení pravidel. Pokud se ale země o nápravu snaží a postupují v souladu s doporučeními z EU, pak trestány nejsou.
Už v lednu komise uvedla, že kromě Maďarska letos schodek pod danou mez, jak by měly, nestlačí ani Belgie, Malta, Kypr a Polsko. Jenže u nich na rozdíl od Maďarska Brusel viděl snahu se situací něco dělat.
Problém Maďarska je navíc komplikovanější v tom, že jeho schodek rozpočtu by měl být pod třemi procenty. Avšak je to pouze díky jednorázovým opatřením, takže by měl tuto hranici opět překročit v roce 2013.
Maďarská vláda Viktora Orbána se navíc v současnosti snaží vyjednat další pomoc od Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise. Vyjednavači obou institucí ale nebyli s postojem Orbánova kabinetu spokojeni a z jednání odjeli.