Bude Evropa opravdu potřebovat dva plynovody z Turecka?
23.08.2009 14:17

Jak projekt plynovodu Nabucco podporovaný Evropskou unií, tak i projekt plynovodu South Stream protěžovaný Moskvou spatřily světlo světa v době, kdy ceny plynu i poptávka po něm prudce stoupaly. Ale očekávaný převis nabídky na trhu s plynem může znamenat, že postaven bude jenom jeden z nich.
"Okolo roku 2015 bychom v Evropě i jinde měli mít nadbytek plynu, a tak bude těžké přesvědčit spotřebitele o potřebnosti dvou projektů a snažit se je financovat," řekl minulý týden při návštěvě Istanbulu hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol a dodal, že pokud vznikne Nabucco i South Stream, přinese to s sebou řadu problémů.
ČTĚTE TAKÉ: Turci věří ve spolupráci Nabucca a South Streamu
Plynovod Nabucco: 5 otázek a odpovědí
Výstavba těchto plynovodů, které soupeří o plyn i o politickou podporu, je zpochybňována kvůli omezené infrastruktuře i nabídce plynu, která je podle některých analytiků nedostatečná pro to, aby mělo plynovody co proudit.

V čele konsorcia Nabucco stojí rakouská fima ÖMV, patří do něho také maďarský MOL, turecký Botas, bulharský Bulgargaz, rumunský Transgaz a německá RWE.
Převis nabídky plynu v Evropě vznikne kvůli tomu, že Spojené státy budou využívat plyn z takových zdrojů jako je břidlice, čímž budou mít spotřebitelé v Evropě k dispozici více této suroviny, zejména zkapalněný zemní plyn z oblasti Perského zálivu.
Dalším faktorem je obnovitelná energie, která má na základě rozhodnutí Evropské unie do roku 2020 činit pětinu evropského "energetického mixu". Nyní to je 8,5 procenta. Někteří analytici tvrdí, že i kdyby Evropská unie svůj plán splnila jen z poloviny, nebude obou plynovodů potřeba.

Kvůli snižující se poptávce po plynu a využívání energie z obnovitelných zdrojů budou investoři zřejmě méně ochotní financovat druhý plynovod, když u něho hrozí, že bude zbytečný. "Prosazovat oba plynovody současně bude daleko obtížnější než dříve, jak z hlediska dodavatelů, tak i proto, že poptávka v Evropě není nekonečná," říká Birol.
Nicméně určitá šance, že v Evropě prostor pro oba plynovody existuje, přeci jen je. South Stream s plánovanou kapacitou 63 miliard kubických metrů bude zásobovat řadu stávajících zákazníků, ke kterým plyn nyní proudí plynovodem přes ukrajinské území.
"Gazprom plánuje South Stream, aby splnil stávající smlouvy a vyhnul se Ukrajině, plyn se dostane k těm samým zákazníkům, ale obejde Ukrajinu," řekl Korčemkin. Kvůli sporům ohledně cen plynu mezi Ruskem a Kyjevem zůstala letos v zimě značná část Evropy bez dodávek této suroviny.
ČTĚTE TAKÉ: Postavíme Nabucco, podepsali politici. Otázky zůstávají
Cena v přepočtu 11,17 miliardy dolarů za plynovod Nabucco by mohla být v nadcházejících měsících zrevidována směrem dolů, čímž by se tento projekt mohl stát schůdnější než South Stream, který mimo teritorium Ruska může stát až 20 miliard dolarů. Analytici ale říkají, že politická vůle Kremlu South Stream zrealizovat a zajištěné dodávky plynu, které Nabuccu chybí, by mohly ruský projekt učinit pro investory atraktivnější.
Foto: archiv TÝDNE, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.