Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Hospodářský výkon
Bundesbank letos nečeká výraznější oživení německé ekonomiky

20.10.2014 13:29

Německá centrální banka nepočítá ve zbytku letošního roku s výraznějším oživením německé ekonomiky.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Karel Klepsa (3 hlasy) 20.10.2014 13:45

    Tak hlavně, že Němci poslechli rozkaz USáků a té jejich opice a...

  • Petr Vaněk (2 hlasy) 20.10.2014 13:47

    Tak proto se tu Lustig už dlouho neukázal. Nepřišli peníze ze...

  • T.S. Garp (2 hlasy) 20.10.2014 15:21

    Evropa ostrouhá... Rusko-čínské partnerské vztahy zažívají v...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Evropa ostrouhá...

Rusko-čínské partnerské vztahy zažívají v posledním čase takový vzestup, že na Západě to vyvolává dost bouřlivou reakci: od žárlivosti do obav.
Celý týden se evropská a americká média pokoušejí pochopit následky dalších „masových“ rusko-čínských dohod.
Neoficiální schůzka prezidenta Vladimira Putina s předsedou Čínské lidové republiky Xi Jinpingem se má konat během summitu APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation), který proběhne u Pekingu 10-11. listopadu. Hlavním tématem 22té schůzky hlav regionu je Vytvoření budoucnosti prostřednictvím Asijsko-Tichomořského partnerství.
V těchto dnech uzavřeli čínský premiér Li Keqiang a hlava ruské vlády Dmitrij Medveděv více než 40 smluv v obchodě, energetice a financích. A domluvili se o použití ve vzájemných zápočtech rublů a jüanů.
Americké noviny The Wall Sreet Journal vysvětlil tuto „akceleraci přátelství“ prostými chyby v kursu Washingtonu zaměřeném na izolaci Ruska: „Vidíme, jak se podle všech příznaků naplňují varování ohledně toho, že nynější politika „sankcí bez strategie“ povzbudí Čínu a Rusko k vytvoření separátních a paralelních ekonomických struktur.“
V interview pro americkou televizi CNBC premiér Dmitrij Medveděv řekl, že Západ prostě „přehlédl“ trend k sbližování Moskvy a Pekingu, který se projevuje mnoho let:

- Naše vztahy s Čínskou lidovou republikou mají dlouhodobou povahu a nesouvisí s politickou konjunkturou, která není dnes moc jednoduchá. Nicméně již prakticky 25 let dost aktivně rozvíjíme naše styky s Čínou. Přitom dnes je naším největším obchodním partnerem. Saldo obchodních transakcí činí 90 miliard dolarů. V příštím roce to bude nepochybně 100 miliard a k roku 2020 máme plán na dosažení částky 200 miliard dolarů.

Rusko-čínské strategické partnerství je zvláštní typ vztahů, je přesvědčen analytik Alexandr Larin:

- Pro vztahy mezi našimi státy je příznačná zvláštní pevnost, zvláštní blízkost, a také široký okruh sfér spolupráce. Čína má obrovské rostoucí hospodářství, ostře potřebuje suroviny, především energetické. A Rusko je pro Čínu obrovským trhem na odbyt jejího zboží.

Závažným aspektem spolupráce Moskvy a Pekingu je vzájemné porozumění na politické aréně, míní expert Andrej Volodin:

- Čína a Rusko si přejí maximálně bezbolestný přechod od jednoho typu geopolitického uspořádání, který byl založen na převládání Západu, k druhému, více polycentristickému typu. K formě, v které četné státy vyjadřují své zájmy přes mezinárodní dohody, přes kompromisy. Tato varianta rozvoje světového řádu se dá snadněji předpovědět a proto je perspektivnější.


2 hlasy

Tak proto se tu Lustig už dlouho neukázal. Nepřišli peníze ze sociálky a nemá na elektřinu. :-)))

2 hlasy

Tak hlavně, že Němci poslechli rozkaz USáků a té jejich opice a zavedli proti Rusku sankce, které ve svém důsledku ovšem poškozují víc je a nás než kohokoli jiného. Nevím, proč máme bojovat v americké válce a za americké zájmy a počítat ztráty.

3 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov