Není to tak dlouho, co tu byl technický bankrot Řecka. A jak to tak vypadá, situace se možná bude opakovat. Jenže tentokrát je na paškálu Argentina. Země, která si tento proces již prožila a naplno vytrpěla na přelomu milénia.
V době nejhorší krize se tehdy reálný výkon ekonomiky propadl meziročně o patnáct procent a téměř padesát procent obyvatelstva spadlo pod hranici chudoby. Tehdejší dluh byl enormní, s úrovní 132 miliard dolarů představoval sedminu veškerého dluhu zemí třetího světa.
Aby Argentina vybředla z hluboké krize, musela devalvovat měnu. Tento krok na jedné straně zdražil veškerý dovoz, nicméně na straně druhé pomohl domácímu proexportně laděnému průmyslu. Zásadní však byla restrukturalizace dluhu, v rámci níž museli věřitelé odepsat 65-75 procent svých pohledávek vůči Argentině.
Jenže ne každý věřitel se s takovýmto rozhodnutím chtěl smířit. Byť devadesát procent investorů s haircutem dluhopisů souhlasilo, zbytek investorů požadoval plnou náhradu pohledávek, a někteří dokonce hnali Argentinu až k Nejvyššímu soudu v USA. Ten minulý pátek rozhodl, že zadlužená země nemůže splácet vlastníkům restrukturalizovaného dluhu, pokud zároveň nevyplatí v plné míře i ostatní věřitele. Výrok soudu v USA je vzhledem k tomu, že restrukturalizace byla provedena na základě amerického práva, závazný.
Argentina se ale nyní právem obává, že pokud by na rozhodnutí soudu přistoupila, mohli by se ozvat i další věřitelé, kteří na restrukturalizaci dluhu nepřistoupili. V tomto případě by země čelila nutnosti splatit ne 1,3 miliardy dolarů požadovaných žalobci, ale více než patnáct miliard dolarů. Země by se tak mohla znovu ocitnout na pokraji platební neschopnosti.
Mezi žalobci byly především private equity a hedgeové fondy, které nakupovaly argentinský dluh kolem roku 2000, tedy v době, kdy se země potácela v silných problémech. Tento dluh byl hromadně skupován na sekundárním trhu s velkým diskontem a nyní fondy požadují vyrovnání v plné hodnotě.
Humbuk kolem celé situace vzbuzuje oprávněné emoce, avšak dle mého názoru k dohodě nakonec dojde. Kompromis totiž bude výhodný pro obě strany. Argentina nezbankrotuje a hedgeové fondy svou spekulativní investici ukončí stále s velmi slušnými zisky. Čas na jednání se však nemilosrdně krátí, již zbývá méně než třicet dnů.
Autorem článku je analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.