Globální zadlužení se v polovině letošního roku vyšplhalo na rekordních 226 bilionů dolarů (4,9 biliardy Kč), což představuje 324 procent ročního světového HDP. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Dluh roste hlavně v rozvojových ekonomikách na čele s Čínou.
Dluh podniků se celosvětově zvýšil o 2,6 bilionu dolarů a domácností o dva biliony. Ve skupině rozvojových zemí stoupla úroveň zadluženosti o tři biliony na celkových 59 bilionů. Z tohoto nárůstu připadají dva biliony na Čínu, která již nahromadila dluh 35 bilionů dolarů.
Na začátku letoška činil globální dluh 217 bilionů dolarů, uvedl IIF v červnu. Jeho vzestup zapříčinila hlavně pokračující politika levných peněz, kdy firmy, domácnosti i vlády využily mimořádně nízkých výpůjčních nákladů a vzaly si velké úvěry.
Americká centrální banka ale již několikrát zvýšila úrokovou sazbu a stejný krok se po letech očekává i v Británii a dalších evropských zemích. Podle IIF tak v rozvojových státech hrozí problémy se splácením mnohým z těch, kdo drží dluh v dolarech či eurech. Subjekty v rozvíjejících se ekonomikách musí jen do konce příštího roku vrátit či refinancovat přibližně 1,7 bilionu dolarů.
Potížím při obsluze dluhu ale mohou čelit i některé podniky ve vyspělých zemích. Ukazatel úrokového krytí, který vyjadřuje poměr firemních zisků k úrokovým nákladům, se výrazně zhoršil v Německu i Francii a také v Kanadě. V celosvětovém měřítku je z hlediska tohoto ukazatele ohrožen větší podíl společností než v roce 2010, kdy globální ekonomika bojovala s dopady finanční krize.