Cena zlata vystoupila na další rekord a po nočním výsledku 1881 dolarů se dostala až na 1895 dolarů (asi 32 242 korun) za trojskou unci. Cena se zvyšuje především kvůli obavám z nové recese ve Spojených státech a také kvůli pokračující dluhové krizi v eurozóně. Zvyšují se i ceny dalších drahých kovů, výrazně dražší je například stříbro.
Cena zlata na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, tak vystoupila až nad 1888 dolarů. Oproti konci minulého týdne se zvýšila o více než dvě procenta. Podobně cena termínového kontraktu na zlato, který se obchoduje na komoditní burze COMEX v USA, vzrostla až na 1895,30 dolarů za unci.
Zlato posunulo rekord už třetí den za sebou. Jen za minulý týden přitom cena zaznamenala nejvýraznější růst za dva a půl roku. Po výstupu na nová maxima se ale cena začala mírně snižovat s tím, jak se zlepšovala nálada na asijských burzách. Některé z nich během dne postupně smazaly ztráty a mírně zpevňovaly.
Technická analýza naznačuje, že cena zlata by se mohla v rámci nynější růstové vlny dostat až nad 1900 dolarů, než zahájí korekci. Část analytiků také upozorňuje, že za nynějším propadem cen akcií na burzách jsou převážně hedgeové fondy, což znamená, že výprodej akcií má naprosto jiné důvody než během finanční krize v letech 2007 a 2008.
Zlatu pomáhá k růstu i série špatných makroekonomických údajů z USA a rovněž nedůvěra v ekonomiky na periferii eurozóny. "Ještě alespoň dva až tři měsíce neočekáváme nic, co by podpořilo americkou ekonomiku nebo makroekonomická data," poznamenal analytik trhu komodit ve finančním ústavu UBS Tom Price.
V růstu pokračuje i cena stříbra, která se jen za minulý týden zvýšila o deset procent. Dnes cena kovu vzrostla na téměř 44 dolarů (asi 749 korun) za unci. Mírné zisky si připisují i další drahé kovy jako paládium nebo platina. Naopak ropu provázejí stále výkyvy a ze startu týdne její cena odepsala přes dvě procenta, barel ropy Brent je k mání za 107,80 dolaru.