Cena za teror. Jak islamisté atakují světovou ekonomiku

Ekonomika
29. 11. 2015 18:30
bez popisku 777669
bez popisku 777669

Dopady teroristických útoků, které zasáhly Paříž, se v ekonomice projeví plíživě. Islamisté cílí na turistický ruch a snaží se dát najevo, že nikdo není v bezpečí. Nepřímé dopady mohou dosáhnout až desítek či stovek miliard eur.

Po útocích v Paříži zůstaly zavřené některé kavárny a bistra, lidé houfně rušily rezervace pokojů v romantickém městě na břehu Seiny. Teroristé totiž zacílili na obyčejné lidi a útoky měly dát najevo, že nikdo a nikde není v bezpečí. Ekonomika Paříže je přitom na turismu a kulturních akcích postavená. Cestovní ruch je ostatně důležitý pro celou Francii, tvoří sedm procent výkonu ekonomiky. Země je s více než 83 miliony každoročních návštěvníků na prvním místě ve světě.

Po lednovém útoku na satirický časopis Charlie Hebdo zaznamenaly pařížské restaurace a bary pokles rezervací o 68 procent, po listopadovém teroristickém činu to bude zřejmě ještě více, napsal Ian Bremmer, zakladatel a prezident konzultantské Euroasia Group, pro časopis Time.

Patrný úbytek hostů hlásí třeba Thierry Dufort, který přes portál Airbnb nabízí ubytování v pokoji kousek od Vítězného oblouku: "Lidé se bojí přijet do Paříže. Slyšel jsem i o spoustě dalších storen rezervací." V prvních dnech po tragédii klesly rezervace v luxusních hotelech o padesát procent, ve všech o třetinu.

Některé tuzemské cestovní kanceláře v reakci na teror zaznamenaly propady prodejů zájezdů či letenek do Paříže. "Zájem je prakticky nulový, nicméně již zakoupené zájezdy klienti neruší," uvedl po útocích marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma.

"Teroristické útoky v Paříži budou mít jednoznačně vliv na prodej eurovíkendů - právě teď vrcholí nákup pobytů zaměřených na adventní návštěvy evropských velkoměst. Předpokládáme, že zájem o Paříž poklesne," dodala ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová.

Strach jako ekonomická zbraň

Právě vzkaz útočníků, že nikdo není v bezpečí, je zásadní. Země jako Tunisko (kde islamistický radikál postřílel 38 turistů v letovisku Súsa na konci června) nebo Egypt (kde teroristé propašovali na konci října bombu do ruského letadla) jsou totiž na zahraničních návštěvnících závislé.

"Je to jeden z cílů, na které teroristé míří. Vědí, že když dostatečně vyplaší potenciální turisty, velmi to oslabí ekonomiky, bude přibývat lidí bez práce a je větší šance, že se budou uchylovat k radikalismu včetně podpory terorismu," říká Lukáš Kovanda, hlavní analytik společnosti Roklen.

* Jak poklesly počty turistů mířících do Egypta či Tuniska?

* Na kolik přišly USA nepřímé dopady teroristických útoků?

* Projeví se teroristické útoky na výsledcích burz zasažených zemí?

* A na kolik vyjde jeden útok samotné islamisty?

Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 30. listopadu 2015.

Autor: Pavel HejkrlíkFoto: ČTK/AP , ZUMA/Dabiq

Další čtení

Koruna se po čtyřech letech dostala pod 21 Kč/USD, posiluje i k euru

Ekonomika
1. 7. 2025

Státní rozpočet měl v pololetí schodek 152,4 mld. Kč, nejnižší od pandemie

Ekonomika
1. 7. 2025

Zámek v Litomyšli letos zažívá vysoký zájem turistů

Ekonomika
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ