Centrální banky rozvíjejících se zemí letos dál zvyšují své zlaté rezervy a omezují rezervy v měnách v čele s dolarem. Loni centrální banky světa nakoupily téměř 500 tun zlata a poprvé za nejméně dvě desetiletí ho celkově nakoupily víc, než prodaly. Plyne to z dnešních údajů Mezinárodního měnového fondu.
Loni nakoupily nejvíc zlata centrální banky Mexika, Jižní Koreje, Thajska, Filipín a Ruska. Rezervy ve zlatě zvyšovaly i menší země, jako jsou Bělorusko a Kolumbie, uvedla agentura Reuters. Pozoruhodný je případ Argentiny, která poprvé za téměř šest let nakoupila zlato právě loni v září, kdy jeho cena dosáhla rekordního maxima a později výrazně klesla.
Cena zlata loni rostla jedenáctý rok po sobě a připsala si deset procent. Letos se zvýšila téměř o pět procent, avšak je asi 15 procent pod zářijovým maximem (více než 1920 dolarů za troyskou unci) a pohybuje se kolem 1630 dolarů.
Podle údajů MMF nakoupilo v březnu nejvíce zlata opět Mexiko, které své rezervy zvýšilo o 16,8 tuny - na 122,6 tuny; loni přitom své zlaté rezervy mnohonásobně zvýšilo, a to z pouhých šesti tun na 106 tun.
Rusko minulý měsíc koupilo 16,55 tuny a má nyní v rezervách 895,75 tuny. Kazachstán zvýšil objem rezerv o 4,3 tuny na více než 96 tun. Loni se rezervy zlata v Kazachstánu zvýšily o 39 tun, tedy o 42 procent.
Argentina posílila loni zlaté rezervy o sedm tun na 61,7 tuny, udělala to ale v září, kdy byly ceny absolutně nejvyšší. Bylo to její první zvýšení zlatých rezerv od února 2005, uvedl MMF. Argentina mrhá penězi na zlato, i když je některým investorům stále dlužna v důsledku toho, že před deseti lety vyhlásila největší státní bankrot v historii.