Ceny čínských nemovitostí <span>ničí vztahy</span> mladých párů

Ekonomika
4. 7. 2010 17:00
Čínstší absolventi často sdílejí jednu místnost ve slumech velkoměst.
Čínstší absolventi často sdílejí jednu místnost ve slumech velkoměst.

Čínstší absolventi často sdílejí jednu místnost ve slumech velkoměst.Boom čínských nemovitostí má kromě ekonomických dopadů i obrovský vliv na sociální vztahy v čínské společnosti. Kdo nemá peníze na nákup bytu, musí počítat s rozchodem. Mnoho čínských žen si totiž nehodlá vzít muže, který nemá vlastní nemovitost. V Číně tak začíná vznikat skupina frustrovaných starých mládenců.

Příkladem je podle listu Los Angeles Times čínský mladík Mi-kche Čang, který sám sebe považoval za dobrou partii. Uměl objednat v italské restauraci, pomáhal přítelkyni s taškou, míchal skvěle koktejl margarita, ale neměl byt v Pekingu, který si nemohl dovolit kvůli cenové bublině na trhu realit.

Jeho přítelkyně ale po dvou letech už nechtěla marnit čas a vztah ukončila. Čangův případ ale není podle listu neobvyklý. Čínský realitní boom začíná vytvářet zcela frustrovanou skupinu starých mládenců.

Kvůli obrovskému zájmu investorů a nafukující se bublině se ceny realit v Pekingu a Šanghaji podle Los Angeles Times hravě zdvojnásobily. Devadesátimetrový byt v čínském hlavním městě tak stojí okolo 274 tisíc dolarů (zhruba 5,5 milionu korun). Tato suma odpovídá 22násobku ročního průměrného příjmu pekingského obyvatele. Jednoduše řečeno: většina obyvatel Pekingu si byt nemůže vůbec dovolit.

ČTĚTE TAKÉ: Čína sráží dolů světové burzy

V Číně je přitom vlastnictví bytu předpokladem pro navázání známosti. Zajištění nemovitosti v současné době je přitom považováno za známku toho, že muž je úspěšný, rodinný typ a schopný obstát i v tvrdých podmínkách. Vlastnictví bytu je tak jednoznačným symbolem potence.

"Muž není mužem, pokud nevlastní dům," uvedla pro americký deník Čchen Siao-min, ředitelka Centra pro ženské studie na Šanghajské univerzitě politických věd a práva. "Manželství se stává čím dál více materialistické. Je to obrovská změna v čínské společnosti. Nezáleží na tom, jak je žena sebejistá, protože by 'ztratila tvář', pokud by její přítel nebo manžel nevlastnil nemovitost."

Požadavek čínských žen na seznamovacích serverech je jasný: musíte vlastnit byt. "Je mi pětadvacet let a hledám přítele...Chci, aby vlastnil byt a auto... Byt musí být postaven po roce 2000 a auto musí být něco lepšího než minivan," zní jeden z inzerátů na největším čínském vyhledávači Baidu.

ČTĚTE TAKÉ: Čínská realitní bublina může splasknout již letos

Podle loňského výzkumu na internetovém portálu Sohu.com 73 procent dotázaných uvedlo, že vlastnictví nemovitosti je nezbytností pro manželství. Přibližně stejný počet ale zároveň uvedl, že je pro ně velmi složité koupit byt. "Ne každý má bohaté rodiče, kteří mu pomohou koupit byt," sdělil Los Angeles Times Čchen Kche-čchun, pětadvacetiletý pekingský rodák, jehož vztah se rozpadl poté, co po šesti měsících hledání dostupného bydlení neuspěl. Z frustrace začíná v Číně vznikat nový ženský "archetyp" - zlatokopky.

Zoufalství mladíků, kteří si snaží udržet partnerku, pak dál ovlivňuje ceny na trhu. "Oni jsou vždy nejméně racionálními kupci," uvádí Wang Chaj-ťün, realitní makléř. "Nestarají se o to, jak málo mají peněz. Oni prostě jen chtějí mít byt co nejdříve. Vezmou si hypotéku na co nejdelší období a s nejvyššími úroky. Ale nemají na výběr, když se chtějí ženit. Je mi jich opravdu líto."

Foto: ČTK/AP

Autor: - gal -

Další čtení

ilustrační foto

Ceny komodit se letos na trzích spíše zvyšují, nejvíce zdražuje zlato a káva

Ekonomika
1. 5. 2025

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla. Kvůli nárůstu dovozu

Ekonomika
30. 4. 2025

Česká ekonomika vzrostla. Výhradně kvůli domácí poptávce

Ekonomika
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ