Ceny ropy letí prudce nahoru, Brent atakuje hranici 120 dolarů

Ekonomika
24. 2. 2011 09:37
Ceny ropy letí prudce vzhůru.
Ceny ropy letí prudce vzhůru.

Ceny ropy na světových trzích dnes pokračují v silném růstu. Barel klíčové severomořské ropy Brent zaznamenal další skokové zdražení a dostal se až ke 120 dolarům. Tak vysoko byl naposledy v srpnu 2008.

Cenu posouvá vzhůru především nervozita z dalšího vývoje v Libyi, která je důležitým producentem ropy a dodává ji hlavně na západoevropské trhy.

První cenový skok ropa zaznamenala už ve středu, kdy se barel Brentu dostal na 111 dolarů. V noci Brent zdražil na 113 dolarů a v růstu pak pokračoval i během rána. Po zdolání 116 dolarů cena vystřelila až těsně ke 120 dolarům.

Kolem 9. hodiny se barel Brentu prodával za 119,79 dolaru a proti předchozímu závěru v New Yorku byla jeho cena vyšší o téměř osm procent. Barel americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) zdražil v menším rozsahu na 101,30 dolaru.

Situace v Libyi se vyhrotila po oznámení tamního vůdce Muammara Kaddáfího, že nehodlá odstoupit, a po zprávách, že by Kaddáfí mohl dát pokyn ke zničení ropných terminálů. Libye denně vytěží asi 1,6 milionu barelů ropy, z čehož asi 1,1 milionu barelů vyváží. Těžba ropy už se kvůli nepokojům snížila asi o 25 procent.

Investiční banka Goldman Sachs uvedla, že pokud se nepokoje v takové intenzitě rozšíří i na další významné těžební země, trh už patrně situaci nezvládne. Případný nedostatek ropy by podle analytiků banky mohl vést i k tomu, že by ropa byla na příděl. Zdaleka nejdůležitější je Saúdská Arábie, která je hlavním členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

"Trh už se s žádným dalším narušením dodávek (ropy) podle našeho názoru nevyrovná. Problémy v Libyi mohou potenciálně snížit až polovinu volných kapacit, které OPEC ještě má," poznamenal analytik banky Jeffrey Currie ve zprávě klientům.

Goldman Sachs už v roce 2005 správně předpověděla takzvaný superspike, tedy rychlý a velmi výrazný růst cen. Banka tehdy uvedla, že cena barelu se z tehdejších asi 50 dolarů dostane až na 120 dolarů. Ve skutečnosti se ale v červenci 2008 vyšplhala až nad 147 dolarů, kde se její růst zastavil. Stejně rychle pak začala cena i klesat, což urychlil částečně i fakt, že v následujících měsících globální ekonomika upadla do recese.

Autor: ČTK Foto: AP

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ