Zboží a služby v amerických obchodech zdražily v prosinci o 2,7 procenta. Jde o nejrychlejí růst cen od roku 2007. Meziměsíčně pak inflace zpomalila na 0,1 procenta z listopadových 0,4 procenta. Údaje zveřejnilo americké ministerstvo práce.
K mírnému meziměsíčnímu růstu přispěly hlavně ceny energií a potravin. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že v prosinci ceny meziměsíčně stoupnou o 0,2 procenta. Ceny pohonných hmot v prosinci prudce zpomalily meziměsíční růst na 0,2 procenta z listopadových 6,4 procenta. Ceny potravin se zvýšily o 0,1 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.
Za rok do konce prosince náklady na energii vzrostly o 18,2 procenta, což byl nejvyšší růst od roku 1979. Přispěly k tomu hlavně vyšší ceny pohonných hmot, které vyskočily o 53,5 procenta. Ceny potravin naopak klesly o 0,5 procenta, což byl nejvyšší pokles od roku 1961.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny v eurozóně vyletěly nahoru
Jádrová inflace, která nezahrnuje nestabilní ceny energií a potravin, meziměsíčně činila 0,1 procenta, zatímco v listopadu se jádrové ceny nezměnily. K růstu přispěly vyšší ceny ojetých aut, ceny nových aut naopak klesly. Proti předloňskému prosinci jádrové ceny vzrostly o 1,8 procenta.
Inflace by kvůli slabému ekonomickému oživení měla i nadále zůstat nízká. Ekonomický pokles sice již v létě skončil a ekonomika začíná růst, nezaměstnanost je však stále vysoká a v prosinci činila deset procent.
Vysoká nezaměstnanost drží na uzdě růst mezd a podnikatelé nemohou zvyšovat ceny svých produktů. Nízká inflace rovněž umožňuje centrální bance USA (Fed) držet hlavní úrokovou sazbu blízko nuly, což má nakopnout ekonomický růst.
Foto: Profimedia.cz