Drahé potraviny
Ceny zemědělských komodit v tomto desetiletí porostou
17.06.2011 13:57
Ceny zemědělských komodit v období let 2011 až 2020 ve srovnání s předchozí dekádou porostou. Důvodem je rostoucí poptávka po potravinách a pohonných hmotách a zvyšování nákladů na energii.
Ceny hlavních zemědělských komodit by však již neměly dosahovat rekordní výše z nedávné doby, protože prudký růst ceny vyvolal i zvýšení produkce. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnily Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
"Ceny komodit by měly klesnout ze svých maxim z počátku roku 2011, v reálném vyjádření se ale očekává v období let 2011-20 zvýšení ve srovnání s minulou dekádou v průměru až o 20 procent u obilovin (kukuřice) a až 30 procent u masa (drůbeží)," uvádí se ve zprávě. U většiny komodit by se měla zvyšovat průměrná reálná cena a u všech se zvýší nominální ceny.
Produkce v zemědělství má v příštích deseti letech růst ročně v průměru o 1,7 procenta. Růst tak zpomalí z 2,6 procenta v předchozím desetiletí, napsala agentura Reuters.
Zpráva přichází před důležitých summitem ministrů zemědělství skupiny předních ekonomik světa G20, kde se budou probírat nestabilní ceny potravin. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který bude summitu předsedat, usiluje o zpřísnění regulace spekulativních aktivit na trzích komodit. Právě spekulanti jsou obviňováni z prudkého růstu cen potravin za posledních dvanáct měsíců o téměř 40 procent. Summit se uskuteční v Paříži příští týden.
OECD a FAO rovněž upozornily na rostoucí využívání obilovin pro biopaliva, což rovněž přispívá k růstu cenových tlaků. Do roku 2020 by biopaliva měla absorbovat 13 procent globální produkce hrubozrnných obilovin, převážně kukuřice, 15 procent rostlinných olejů a 30 procent cukru. Spolu s dalšími mezinárodními organizacemi vyzvaly FAO a OECD země skupiny G20, aby ukončily podporu biopalivům a pomohly tak udržet ceny potravin pod kontrolou.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.