China Southern koupí od Boeingu desítky letadel

Ekonomika
20. 10. 2017 15:53
Letadlo společnosti China Southern Airlines.
Letadlo společnosti China Southern Airlines.

Čínská letecká společnost China Southern Airlines podepsala s americkým Boeingem dohodu o koupi 38 letadel. Katalogová cena objednávky činí 5,65 miliardy USD (123,1 miliardy korun), oznámily dnes aerolinky. China Southern jsou největší leteckou společností v Číně podle počtu cestujících.

Aerolinky koupí osm širokotrupých letounů Boeing 777 a 50 úzkotrupých letadel Boeing 737. Letadla mají být dodána v letech 2019 a 2020. China Southern budou akvizici financovat z vlastních zdrojů a pomocí úvěrů od komerčních bank. O konečné ceně však aerolinky podle prohlášení s Boeingem ještě jednají. Měla by být nižší než katalogová, protože aerolinky obvykle při větším odběru letadel dostávají výrazné slevy.

Letos v dubnu China Southern podepsaly dohodu o koupi 20 letadel od konkurenčního evropského výrobce Airbus. Katalogová hodnota objednávky činí téměř šest miliard USD.

Airbus v letošním roce zatím zaostává za Boeingem v počtu čistých objednávek, tedy po odečtení zrušených smluv. Za leden až září Boeing získal 498 objednávek, zatímco Airbus pouze 271, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Bayne Stanley

Další čtení

ilustrační foto

Benzín a nafta zdražily o haléře. Žádnou paniku, v Rusku jsou na tom mnohem hůř

Ekonomika
18. 9. 2025
ilustrační foto

Sklizeň jablek bude nadprůměrná. Pomohly deště, loni ji naopak zničil mráz

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 11:54

Tunel Blanka slouží už deset let. Na zklidnění dopravy ale Praha stále čeká

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 9. 2025 10:36

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ