Haiti je známé spíše svou chudobou, politickým chaosem, ale třeba i prvotřídním rumem. Jedna z nejméně rozvinutých a nejchudších zemí západní polokoule však učinila překvapivý vstup do světa vyspělé technologie, a to vlastním tabletem s operačním systémem Android.
Sevřená mezi textilními továrnami v průmyslovém parku v Part-au-Prince, vedle slumu, začala haitská společnost Sûrtab vyrábět levný tablet stejného jména. Na rozdíl od sousedních textilek, kde málo placení dělníci vyrábějí levné spodní prádlo pro americký trh, nejsou zaměstnankyně vyrábějící Sûrtab vybaveny šicími stroji, ale pájkami. A není to překlep, ve výrobním provozu tam opravdu pracují pouze ženy.
"Nikdy jsem si nedokázala představit, že bych mohla jednoho dne vyrábět sama tablet," říká Sergine Briceová, která je oblečena do sterilního bílého oděvu. A dodává, že je na svou práci hrdá. Když přišla o práci v telekomunikační společnosti, byla dvaadvacetiletá Briceová nezaměstnaná rok. Nejprve si nebyla jistá, zda bude schopna práci s elektronickými součástkami zvládnout. "Ale když jsem dokončila můj první tablet, cítila jsem obrovskou radost," dodává.
Její přátelé i rodina byli skeptičtí. "Nikdo z nich mi nevěřil. Říkali 'Tablet vyrobený na Haiti? O čem tom mluvíš?'" poznamenává. "Haiťané se domnívají, že v této zemi se nedá nic udělat. Dokázala jsem, že ano, my, Haiťané, jsme schopni dělat mnoho věcí," dodává.
Podpora od USA
Závod dostal od Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) finanční pomoc pro začínající firmy ve výši 200 tisíc dolarů (téměř čtyři miliony korun) a součástky dováží z Asie. V současnosti vyrábí tři modely, všechny s displejem o úhlopříčce sedm palců (18 centimetrů) a operačním systémem Android od Googlu. Modely sahají od jednoduchého WiFi tabletu s pamětí 512 megabajtů za 100 dolarů (2000 korun) po model 3G s pamětí dva gigabajty za 285 dolarů (5700 korun).
Nabídka tabletů na Haiti je nyní velmi omezená a na výběr je tam pouze několik drahých dovezených přístrojů. Sûrtab je tak nejlevnějším přístrojem na trhu. "Jeho použití je jednoduché a dělá opravdu dobré, kvalitní fotky, jako kterýkoliv jiný tablet," uvedla jedna z jeho majitelek Lisbeth Plantinová. "A je skvělé vidět na zadní části nápis 'Made in Haiti'," dodává.
Závod se 40 zaměstnanci je návratem zpět do 70. a 80. let minulého století, kdy Haiti mělo prosperující montážní průmysl. Politické nepokoje a ekonomické embargo USA v 90. letech po vojenském převratu však veškerý průmysl zlikvidovaly.
Žádná montážní linka
Briceová pracuje osm hodin denně, výši svého platu ale nechce říci. Zaměstnankyně firmy Sûrtab dostávají bonus za každý tablet, který úspěšně projde kontrolou kvality. Firma říká, že jejich plat je dvoj- až trojnásobkem minimální mzdy na Haiti, která činí pět dolarů denně.
V závodě není žádná montážní linka. Zaměstnankyně montují každý přístroj od začátku do konce. "Mohli jsme to dělat jako v Asii, jeden úkol na zaměstnance, což je rychlejší, ale my jsem chtěli mít produkty lepší kvality," říká výrobní manažer firmy Diderot Musset. Výroba jednoho tabletu trvá v závislosti na modelu 35 minut až hodinu. Měsíčně firma vyrobí 4000 až 5000 tabletů a od dubna plánuje výrobu zdvojnásobit.
A proč v provozu pracují pouze ženy? "Nebyl to náš záměr, ale ukázalo se, že ženy mají lepší výsledky. Myslím si, že ženy jsou víc otevřené tomu, aby se naučily něco zcela jiného, než co dělaly dříve," říká Musset s úsměvem.