Kandidáti odmítají
Čína má potíže s hledáním nového šéfa investičního fondu
29.05.2013 09:57
Čína má potíže nalézt nového šéfa pro státní investiční fond China Investment Corporation (CIC). Dva hlavní kandidáti tuto funkci odmítli, uvedl list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Kandidáti se údajně obávají, že by mohli nést zodpovědnost za dřívější nepodařené investice fondu.
"Ti, kteří mají správnou kvalifikaci, o tuto práci nestojí. Ti, kteří o ni stojí, nemají správnou kvalifikaci," uvedl jeden z vedoucích pracovníků CIC. Pozici se zdráhal vzít šanghajský místostarosta Tchu Kuang-šao a odmítl i I Kang, víceguvernér centrální banky.
Fond spravuje majetek v hodnotě 500 miliard dolarů (deset bilionů korun). CIC je bez šéfa od března, kdy se jeho předseda Lou Ťi-wej stal ministrem financí. Noví šéfové sice obvykle mohou z problémů vinit předchozí vedení, to však bude v tomto případě obtížné, protože Lou je nyní jedním z nejmocnějších čínských politiků.
CIC byl založen v roce 2007 jako nástroj pro zajištění vyšších výnosů z rozsáhlých čínských devizových rezerv. Peníze investuje po celém světě. V Evropě například koupil podíly v provozovateli satelitů Eutelsat Conmmunications, francouzské energetické společnosti GDF Suez a britském letišti Heathrow.
CIC v Číně podle listu Financial Times čelí ostré kritice kvůli nepodařeným investicím. "CIC ve spěchu zasel řadu semínek. Není jasné, kolik z nich vyroste ve stromy a ponese ovoce," uvedl jeden z vedoucích představitelů banky vlastněné fondem.
Již nyní je všeobecně známo, že investice do banky Morgan Stanley a fondu Blackstone, které patřily mezi první kroky CIC, vyústily ve velké účetní ztráty v důsledku příchodu globální finanční krize.
Na investice fondu v Evropě by mohla mít negativní vliv nynější dluhová krize. Státní investiční fond emirátu Abú Zabí se podle listu Financial Times rozhodl snížit minimální podíl prostředků investovaných v Evropě na 20 procent z dřívějších 25 procent. Tento krok je součástí snahy fondu více se soustředit na rozvíjející se trhy.
"Mnohé vyspělé ekonomiky se potýkají s důsledky globální finanční krize," uvedl fond. "Rozvíjející se země jsou různorodé a jejich hospodářské vyhlídky se mohou vzájemně lišit. Jako celek však nadále nabízejí vzrušující a atraktivní příležitosti pro kapitál," dodal.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.