Čína se hodlá více otevřít zahraničním investicím

Ekonomika
16. 8. 2017 20:32
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Čína se více otevře zahraničnímu kapitálu a bude lépe chránit duševní vlastnictví. Pro investory by mělo být snazší převádět ze země kapitálové výnosy, včetně zisků a dividend. Uvedla to čínská vláda. Země tak chce zabránit dalšímu poklesu přímých zahraničních investic, které v prvním pololetí klesly o 1,2 procenta na 485,42 miliardy jüanů (1,6 bilionu korun).

Podle dokumentu uveřejněném na webu Státní rady se zahraničním investorům otevře více odvětví, včetně výroby vozidel s pohonem na nové typy energie, stavby lodí, letectví a osobní železniční dopravy. Státní rada také zopakovala, že zahraničním investorům více otevře bankovnictví, pojišťovnictví a obchody s cennými papíry. Vypracován bude přesný časový plán změn.

Restriktivní politiku Číny v přístupu na vlastní trh dlouhodobě kritizují jak zahraniční investoři, tak jejich vlády. Země v posledních měsících naznačovala, že je připravena učinit ústupky. Chyběly ale detaily a časový harmonogram.

Čína také zopakovala, že podnikne kroky k lepší ochraně duševního vlastnictví. Zvýší například i pokuty za jeho porušení. Ujištění přichází po pondělním oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že nechá prověřit údajnou krádež duševního vlastnictví, které se dopouští Čína. Jde o první přímé obchodní opatření, které Trumpova administrativa dosud proti Číně přijala.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Xie zhengyi

Další čtení

Akcionáři ruské Sberbank schválili výplatu rekordní dividendy

Ekonomika
30. 6. 2025

Stát vydal za první pololetí dluhopisy v nominální hodnotě 181,3 mld. Kč

Ekonomika
30. 6. 2025

Prazdroj loni zvýšil tržby na 23 miliard, ale zisk mu stejně trochu klesl

Ekonomika
27. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ