Čína šponuje výdaje na armádu. Pošle 141 miliard dolarů

Ekonomika
5. 3. 2015 09:00
Vojenský orchestr zahájil jednání parlamentu Národního lidového kongresu.
Vojenský orchestr zahájil jednání parlamentu Národního lidového kongresu.

Čína pokračuje ve dvouciferném zvyšování výdajů na armádu; letos vzrostou o 10,1 procenta, potvrdil dnes premiér Li Kche-čchiang na úvod výročního zasedání parlamentu, na němž se přijímají zásadní rozhodnutí o směřování země. Čínské výdaje na armádu se letos zvýší na 886,9 miliardy jüanů (141,45 miliardy dolarů).

Už dvě desetiletí země pokračuje v prakticky nepřerušeném dvouciferném růstu vojenských výdajů; více než Čína vydávají v současnosti na obranu jen Spojené státy. Loni Čína zvýšila vojenský rozpočet o více než 12 procent.

Ohlášený desetiprocentní růst vojenských výdajů předhání čínskou zpomalující ekonomiku; letošní růst HDP by měl podle premiérova prohlášení dosáhnout sedmi procent, což je o půl procenta méně než loni.

Roky masivních výdajů na armádu vedly k jejímu mohutnému rozvoji, který zneklidňuje okolní státy především proto, že Peking vystupuje čím dál tím rozhodněji v územních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři. Země od Indie po Vietnam se snaží zmenšit rozdíl mezi svými armádami a čínskými ozbrojenými silami, a to jak prostřednictvím nových nákupů, tak cestou vzájemné spolupráce.

"Musíme posílit moderní logistiku, posílit národní obranný výzkum a vývoj nových a technologicky vyspělých zbraní a vybavení. Musíme vyvinout vědecké a technologické průmyslové obory spojené s obranou," prohlásil dnes čínský premiér Li Kche-čchiang.

"Vládní struktury na všech stupních se musejí neustále aktivně zajímat o naši národní obranu a ozbrojené síly a musejí podporovat jejich posilování," dodal.

Čínský premiér Li Kche-čchiang."Musíme vyvíjet zbraně a zvýšit měřítka přípravy vojenského personálu. Jedině pak budeme schopni posílit naši strategickou bojovou připravenost a žádný nepřítel si nedovolí nás zastrašovat," citovala agentura Reuters generálporučíka Čung Č'-minga, který je mezi účastníky zasedání čínského parlamentu.

Analytici si všímají především toho, že roční vojenské výdaje Číny už nejsou spojené s hospodářskými výkony země. "Jde o politické rozhodnutí přijaté v Pekingu, že vojenské výdaje jsou svaté, nedotknutelné," prohlásil Richard Bitzinger z Ústavu pro obranné a strategické studie v Singapuru.

Na Tchaj-wanu, který Číňané nadále pokládají za svou odtrženou provincii, vyvolává pokračující zvyšování vojenských výdajů obavy především u opozice. Ta označila za znepokojivou skutečnost, že Čína rychle zvyšuje výdaje na armádu, přestože "nečelí žádné zjevné hrozbě".

Peking podrobnosti svých vojenských výdajů utajuje. Podle odborníků však nové peníze pravděpodobně půjdou na posílení námořnictva, na jeho vybavení protiponorkovými plavidly a na vývoj letadlových lodí, zatím má čínská armáda v provozu jen jednu.

Autor: ČTK Foto: Ng Han Guan

Další čtení

Inflace v Turecku v červnu zvolnila na 35,1 procenta, zůstává nejvyšší v Evropě

Ekonomika
4. 7. 2025

Majetkový úřad prodal bývalé sídlo ÚSTR v Praze na Žižkově za 387 milionů korun

Ekonomika
3. 7. 2025
ilustrační foto

Cestování je hit. Do patnácti let se ztrojnásobí, říká průzkum

Ekonomika
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ