Čína: USA nás <span>z krize viní</span> neprávem

Ekonomika
16. 1. 2009 14:24
Americký ministr financí Paulson a šéf Fedu Bernanke
Americký ministr financí Paulson a šéf Fedu Bernanke

Americký ministr financí Paulson a šéf Fedu BernankeČínská centrální banka se ostře ohradila proti komentáři amerického ministra financí o spoluvině Číny na vzniku globální úvěrové krize. Paulson pro Financial Times řekl, že masivní hromadění úspor v zemích jako je Čína napomohlo stlačení úrokových sazeb, a tím rozběhlo kolečka krize.

"To je naprosto absurdní a nepodložený názor typu gangsterské logiky," reagoval dle agentury Bloomberg šéf výzkumu centrální banky Zhang Jianhua.

Napětí mezi oběma zeměmi ohledně hledání příčin krize trvá již nějakou dobu. Minulý měsíc podaly Spojené státy stížnost Světové obchodní organizaci ohledně údajných nepovolených dotací, jimiž čínská vláda posiluje export. Čínská média nato nařkla Paulsona a šéfa Fedu Bernankeho z hraní "obviňovacích her".

ČTĚTE TAKÉ: Šéf Fedu Bernanke: Odkupujeme toxická aktiva

"Teorie o odpovědnosti Číny za současnou krizi je jen snahou západních ekonomik najít omluvu pro jejich vlastní politiky a regulační selhání," řekl Zhang. Jeho kritiku si vysloužil i Mezinárodní měnový fond, který podle jeho slov věnuje příliš pozornosti finančním rizikům v rozvíjejících se ekonomikách, a nedostatečně se zajímá o důsledky přicházející ze strany vyspělých států.

Foto: archiv Týdne

Autor: -bar-

Další čtení

ŘSD otevřelo 12 km dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku

Ekonomika
16. 12. 2025

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV