Číňané dále zpřísňují měnovou politiku

Ekonomika
8. 2. 2011 12:05
Čina zpřísňuje měnovou politiku.
Čina zpřísňuje měnovou politiku.

Čínská centrální banka dnes přistoupila k dalšímu zpřísnění měnové politiky, místo zvýšení povinných minimálních rezerv ale rovnou zvýšila základní sazby. Roční zápůjční sazba se tak zvyšuje o čtvrt procentního bodu na 6,06 procenta, roční depozitní sazba se zvýší ve stejném rozsahu na tři procenta. Čína úroky naposledy zvýšila o Vánocích.

Centrální banka se pomocí přísnější měnové politiky snaží především o zmírnění inflace. Ta se začala zvyšovat během loňského roku a v listopadu se dostala na 5,1 procenta. V prosinci sice polevila na 4,6 procenta, zůstává ale nad cílovou úrovní banky. Ta měla cílovou inflaci stanovenou na tři procenta, cíl ale později zvýšila na čtyři procenta.

Na růst inflace v Číně v poslední době působí hlavně ceny potravin. Podle ekonomů se dá očekávat, že inflace dál poroste, za leden by měla být vyšší než v prosinci.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

RegioJet pořídí od Škoda Group hybridní vlaky za devět miliard korun

Ekonomika
16. 9. 2025
ilustrační foto

Roboti nás už nahrazují všude. Jsou neúnavní a levní, firmám se vyplatí

Ekonomika
16. 9. 2025

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ