Číně hrozí sankce EU
11.06.2007 21:52
Evropská unie chce od Číny vidět zřetelný pokrok při řešení obchodní nerovnováhy, která Číně zvyšuje obchodní přebytek, zatímco unii vzniká ve vztahu k Číně deficit. Řekl to komisař pro obchod Peter Mandelson, který zároveň pohrozil, že když Čína v této otázce nepokročí, EU bude vůči ní uvažovat o dalších sankcích.
V úterý se bude v Bruselu konat schůzka mezi Mandelsonem a čínským ministrem obchodu Po Si-lajem. Tomu vadí, že dovoz z Číny dramaticky roste, takže obchodní bilance unie se neustále zhoršuje.
"Nemohu vyloučit, že využijeme nástrojů na obranu obchodu, nebo se obrátíme k ochranným prostředkům Světové obchodní organizace (WTO)," cituje Mandelsona na svých internetových stránkách list International Herald Tribune.
Čína poráží evropské producenty oceli a textilu
Brusel je znepokojen růstem vývozu čínské oceli do EU a starosti mu dělá i dovoz textilu. Na konci roku skončí platnost dalších dovozních cel, takže z Číny by se mohly do EU dostávat ještě větší objemy textilních výrobků než dosud. Mandelson nicméně podle mluvčího v článku neodkazoval na konkrétní výrobky.
V letošním roce by obchodní deficit EU ve vztahu k Číně mohl dosáhnout až 170 miliard eur (asi 4,8 bilionu Kč), zatímco loni činil 128 miliard eur. Tak velký schodek podle Mansdelsona nelze tolerovat a není prý ani nutný. "Stále nejsem spokojen s rozsahem, v jakém se Čína tomuto problému věnuje," řekl komisař.
Bruselu dochází trpělivost
Mandelson na adresu Číny také řekl, že Peking nemůže automaticky spoléhat na to, že čínské zboží má v Evropě otevřené dveře. Unie měla s Čínou dosud velkou trpělivost, ale ta prý Bruselu dochází.
Mandelson podle Reuters v úterý na schůzce se svým čínským protějškem řekne, že Čína dělá příliš málo pro ochranu práv duševního vlastnictví, a pokročit by měla v otevírání trhu zahraničním investorům. Ve srovnání se Spojenými státy, které vůči Pekingu zavedly několik ochranářských opatření, EU dosud s Čínou jednala téměř jako v rukavičkách.
Mandelson teď začíná zjišťovat, že musí zvolit přísnější postoj, protože tlak některých členských zemí unie sílí. Většinou se obávají, že kvůli Číně v Evropě mohou ubývat pracovní příležitosti.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.