Světová ekonomika je opět svědkem ochranářských tendencí, kterými se vlády snaží přilepšit své zemi na úkor ostatních. Dle nové vyhlášky může čínská vláda v rámci protikrizového plánu využívat až na výjimky pouze domácí produkty a služby.
Výslovná politika "Buy Chinese" (kupuj čínské, pozn. red.), která se stala součástí ekonomického stimulačního programu, tak pravděpodobně posílí napětí mezi Čínou a jejími obchodními partnery. A rozšiřování protekcionismu tak nabírá nový potenciál.
Vláda se navíc chystá prověřovat své lokální orgány, které mají podle stížností domácích průmyslníků upřednostňovat zahraniční dodavatele, a to i v případě protikrizových kroků. Informoval o tom americký list The Financial Times.
ČTĚTE TAKÉ: Čína: z dolarové pasti není cesty ven
"Z pohledu domácích výrobců je pravda, že lokální vlády v určitých oblastech favorizují zahraniční produkty," myslí si hlavní ekonom Credit Suisse Dong Tao. "Ale vzhledem k tomu, jak důležitý je volný obchod pro čínské hospodářství, toto není ten pravý signál ke zbytku světa," dodává.
Před několika měsíci přitom čínští představitelé ostře zkritizovali klauzuli "Buy American", která byla Obamovou vládou navrhovaná jako součást protikrizového plánu.
Většina ekonomů se shoduje, že čínská ekonomika se začíná slibně zotavovat, což je výsledkem agresivních vládních opatření. Země však bojuje s rostoucí nezaměstnaností a s obavami, že masivní propouštění by mohlo vést k sociálním nepokojům.
ČTĚTE TAKÉ: PetroChina trumfla Exxon Mobil. Je největší firmou světa
"Každý pohyb - jakkoli důvtipný - směrem k diskriminaci zahraničních produktů a služeb je ochranářským, a tedy neefektivním využitím zdrojů," hodnotí krok čínské vlády partner mezinárodní právnické firmy v Pekingu James Zimmerman.
Foto: Karel Šanda