<span>Čínské továrny na vuvuzely</span> jedou kvůli fotbalu naplno

Ekonomika
21. 6. 2010 16:19
Trubka vuvuzela je hitem letošního šampionátu.
Trubka vuvuzela je hitem letošního šampionátu.

Trubka vuvuzela je hitem letošního šampionátu.Jestli někomu neustálé bzučení vuvuzel kazí dojem z fotbalového mistrovství světa, u čínské podnikatelky Kua Li-li se pochopení nedočká. Její závod Guangda Toy Factory v I-wu v provincii Če-ťiang vyrobil a odeslal již přes milion těchto plastových trumpet, jejichž zvuk připomíná roj rozzuřených včel. Jejich produkce v podniku se nyní blíží k 20 tisícům kusů za den.

Podle čínských médií pochází z čínské produkce až 90 procent vuvuzel, které se prodaly v Jihoafrické republice. Vyrábějí je hlavně závody v provinciích Če-ťiang a Kuang-tung. A pokud si někdo myslí, že ten hluk po skončení šampionátu opadne, Kua je jiného názoru.

"Jsme přesvědčeni, že se trh s trumpetami vuvuzela po mistrovství světa rozroste, protože je lidé z dalších zemí začali milovat," říká podnikatelka, jejíž závod vyrábí i další hlučné plastické hračky jako píšťalky. Kua dodává, že pozoruje nárůst poptávky po trumpetách v Číně, Evropě i Spojených státech, kde se vuvuzely naposledy objevily při basketbalového utkání v Bostonu.

ČTĚTE TAKÉ: Byznysmeni šíří vuvuzely Evropou, bude fotbal bzučet?

Každý ale jejich zastáncem není. Hráči na šampionátu hluk kritizují, protože je kvůli němu těžké zachytit pokyny z trenérské lavice. A návštěvníci v tom neustálém bzukotu nemají šanci zpívat své oblíbené chorály.

Jeden francouzský kabelový televizní kanál dokonce nabízí vysílání bez vuvuzel, které z něj digitálně vymazává. Mezi zastánci vuvuzel jsou proti tomu prezident světové fotbalové federace FIFA Sepp Blatter a davy afrických fotbalových fandů.

ČTĚTE TAKÉ: Fotbal v televizi netáhne. Divákům vadí vuvuzely

Tyto trumpety začal vyrábět a prodávat Jihoafričan Neil Van Schalkwyk, který na název vuvuzela drží práva. V poslední verzi je raději prodává i s párem špuntů do uší. Čínské firmy ovládly tento trh podobně jako se sportovní obuví či s DVD přehrávači. Kua říká, že její firma prodává obchodním agentům vuvuzely po 2,5 jüanu se ziskovou marží pod sedmi procenty. V zahraničí se pak prodávají až za deset dolarů (přes 200 korun), citovala manažerku AP.

Foto: ČTK/AP

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ