Průmyslová výroba v Číně poprvé za posledních devět měsíců rostla. Pokles exportu se v dubnu zmírnil, hodnota investic se začala pozvolna zvyšovat.
Podle čínských ekonomů způsobilo pozitivní vývoj především přijetí vládního stimulačního balíčku v hodnotě 586 miliard dolarů. Po této finanční injekci se zvýšil počet investicí do velkých stavebních celků, jako jsou nízkonákladové bydlení nebo vysokorychlostní železnice, o třicet procent.
"Čínská vláda byla extrémně úspěšná, co se týče stimulujících investic," řekl Eric Fishwick, ředitel ekonomického výzkumu v Hong Kongu. "Prudké zlepšení vývoje investičních zakázek podpořilo odraz čínského hospodářství," dodává. Podpora průmyslové výroby je pro Čínu obzvláště důležitá, protože se podílí na čtyřiceti procentech výkonu její ekonomiky, připomíná agentura Reuters.
ČTĚTE TAKÉ: Čína roste nejpomaleji za deset let. Přesto obdivuhodně
Kromě toho vzrostl počet uzavřených půjček za první čtvrtletí. Podle agentury Bloomberg poskytly banky oproti minulému kvartálu více než trojnásobek úvěrů.
Radost z vývoje trhu mají i čínští akcionáři. "Index nákupních manažerů PMI vzrostl po očištění od sezónních výkyvů o 6,3 bodů," napsala agentura Bloomberg. Index Shanghai Composite vzrostl o 2,3 procent a dosáhl tak druhého nejlepšího vývoje mezi devadesáti světovými indexy.
Vyhráno ještě není
"Tyto zprávy naznačují, že světová recese ztrácí intenzitu," říká John Kyriakopoulos, vedoucí měnové strategie Centrální banky Austrálie. Čínský prezident Centra pro výzkum rozvoje Zhang Yutai souhlasí a myslí sil, že současný ekonomický výkon země předčil očekávání. "Na tvrzení, že se čínské hospodářství již odrazilo od svého dna a máme vyhráno, je však ještě brzy. Soukromý sektor je nadále oslabený, příjmy rostou pomalu a nejistota na globálních trzích přetrvává," dodává.
Foto: Reuters