Člen Fed: USA míří k platební neschopnosti, chce to změny

Ekonomika
23. 3. 2011 08:00
Spojené státy musejí provést změny v politice veřejných financí, tvrdí Richard Fisher, jeden z členů Fed.
Spojené státy musejí provést změny v politice veřejných financí, tvrdí Richard Fisher, jeden z členů Fed.

Současná politika veřejných financí vede Spojené státy do platební neschopnosti a bod zlomu nastává právě nyní. Ve svém vystoupení na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem to uvedl člen vedení americké centrální banky (Fed) Richard Fisher. Vyzval také k ukončení nynější extrémně uvolněné měnové politiky zaměřené na stimulaci ekonomiky.

"Pokud budeme pokračovat cestou, na kterou nás nynější politika veřejných financí dostala, dojdeme k platební neschopnosti. Otázkou je jen kdy," řekl Fischer. Za rozhodující "bod zlomu" označil nynější politická vyjednávání. Řekl, že snižování deficitů bude bolestné, vyjádřil však přesvědčení, že USA nakonec žádoucí kroky uskuteční.

Vláda prezidenta Baracka Obamy od svého nástupu počátkem roku 2009 stále ještě nezažila měsíc, kdy by ve svém hospodaření viděla kladná čísla, a ani rok, kdy by celoroční schodek dostala pod dříve nevídanou hranici bilionu dolarů. Deficit za loňský fiskální rok do září 2010 dosáhl asi 1,3 bilionu dolarů a byl druhý nejvyšší po předloňském rekordu přes 1,4 bilionu USD, který představoval deset procent hrubého domácího produktu.

Pro letošní fiskální rok Obama navrhl deficit na novém rekordním objemu 1,65 bilionu dolarů. Obě hlavní politické strany v Kongresu se nyní nejsou schopny dohodnout na podobě rozpočtu na zbývajících sedm měsíců rozpočtového roku.

Fisher, který je ve Fedu považován za předního protiinflačního "jestřába", vyjádřil obavy z narůstání globální inflace a řekl, že už je načase, aby centrální banka USA přestala pumpovat do ekonomiky stále nové peníze. "Fed udělal dost, pokud ne příliš mnoho, a víc bychom dělat neměli," řekl.

V souvislosti s extrémně uvolněnou měnovou politikou USA už Fisher sleduje známky nárůstu spekulativních aktivit na trzích komodit, které v roce 2008 vyhnaly ceny ropy a potravin na rekordní maxima. "Pozorujeme spekulativní aktivitu, která může zesílit (cenový růst) u klíčových komodit, jako je ropa," řekl.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ