Do nového pilíře penzijního systému by se mohlo zapojit 15 procent lidí z těch, pro které je určen. Na individuálních účtech u soukromých penzijních společností by si tak mohlo spořit zhruba 863 tisíc osob. Půjde především o nadprůměrně vydělávající lidi. Vyplývá to z propočtů ČSOB.
ČSOB přitom vycházela z toho, že se spoření v novém pilíři vyplatí především lidem s platem nad 25 tisíc korun, jichž je okolo 30 procent. "Ne všichni toho ale využijí," řekl generální ředitel ČSOB Penzijního fondu Stabilita Karel Svoboda. Důvodem je prý i to, že není žádná vysvětlovací kampaň, která by zdůraznila přednosti spoření. Dalším faktorem, proč se zapojí pouze polovina těch, pro které by to mělo smysl, je nedůvěra v dlouhodobé spoření a další faktory.
Nový pilíř penzijního systému by měl začít fungovat od roku 2013. Je určen pro lidi mladší 35 let, starší budou mít na rozhodnutí o spoření půl roku. Lidé si v jeho rámci budou moci převádět tři procentní body ze sociálního pojištění namísto do státního pilíře na individuální účty u soukromých penzijních společností. To se v současnosti pohybuje na 28 procentech hrubé mzdy. Podmínkou je, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření je dobrovolné. Pokud však lidé do nového pilíře vstoupí, nebudou již moci přestat spořit.
Součástí penzijní reformy je i transformace současného penzijního připojištění. Jeho současní účastníci, kterých je zhruba 4,5 milionu, se převedou do transformovaných fondů, které budou novým zájemcům uzavřeny. Ti budou moci vstoupit do účastnických fondů, jež budou mít na rozdíl od současnosti větší možnosti investování. Mohou tak v nich být vyšší výnosy, ale i vyšší riziko.
ČSOB potvrdila, že za současných podmínek produkty v novém pilíři penzijního systému nabízet bude. "Z důvodů vysokých nákladů se nám investice začne vracet v horizontu deseti let," řekl člen představenstva ČSOB Petr Hutla.