<span>Deflace:</span> skutečná hrozba krize?

Ekonomika
20. 2. 2009 12:17
Účinným lékem na deflaci je nákupní horečka.
Účinným lékem na deflaci je nákupní horečka.

Ekonomové mají obavy z poklesu cenové hladiny.Americká vláda má dnes zveřejnit data o inflaci za loňský rok. Podle ekonomů výsledky ukážou meziroční propad cen - první od roku 1955. Informuje o tom server CNNMoney.com. Nebezpečí deflace tak může dostat reálnou tvář.

Pokles cen, jak lze deflaci jednoduše vysvětlit, potěší spotřebitele. Zlevňování zboží se zdá být na první pohled dobrou zprávou. Ekonomové však bijí na poplach - deflace je vážnou hrozbou pro další vývoj už tak strádající ekonomiky.

Všeobecné zlevňování bývá reakcí na převis nabídky nad poptávkou (nedostatek nákupů spotřebitelů), který je průvodním jevem každého hospodářského poklesu. Řeklo by se, že zlevnění zvýší míru utrácení a dojde k opětovnému vyrovnání obou sil. Ve skutečnosti však ztrácejí podniky, které jsou v důsledku kontrakce hospodářství nuceny snižovat ceny, odpovídající část svého zisku. Jejich odpovědí je omezení výroby a propouštění. Nárůst nezaměstnaných má pak další vliv na omezení poptávky. Z deflační spirály potom není snadná cesta ven.

ČTĚTE TAKÉ: Ekonom: Deflace je třeba se obávat

Vážnost deflace je nejčastěji spojována s velkou hospodářskou depresí 30. let. Na počátku dekády padaly ceny meziročně v průměru zhruba o deset procent. Situace současné americké ekonomiky zatím zdaleka není tak vážná; ekonomové odhadují, že meziroční pokles cenové hladiny činil v lednu zhruba desetinu procenta.

"Počínající deflace ve Spojených státech by mohla mít obzvláště zhoubné následky," vyjadřuje své obavy šéf sídla Fedu v St. Louis James Bullard. Spolu s ním se část odborníků shoduje na tom, že deflace je největší hrozbou ekonomiky vůbec.

Účinným lékem na deflaci je nákupní horečka.ČTĚTE TAKÉ: Smetánka z hypermarketů a deflační uvědomění

Deflace, nebo dezinflace?

Druhý tábor odborníků trend padajících cen za hrozbu naopak vůbec nepovažuje. Poukazují na to, že pokles spotřebních cen je pouze dočasným efektem v procesu přizpůsobení sil nabídky a poptávky. "Abychom měli deflaci, museli bychom být svědky kolapsu cenového systému," oponuje ředitel ekonomického výzkumu Argus Research Rich Yamarone. Dodává, že termín, který je teď aktuální, je spíše dezinflace (jev, kdy ceny stále rostou, pouze pomaleji).

I pokud by data zveřejněná americkou vládou ukazovala relativní pokles spotřebních cen, neměli bychom očekávat dlouhé trvání tohoto trendu. Biliony dolarů, které centrální banka i státní pokladna již napumpovaly do bankovního systému i problémových firem, zanechají dřív či později stopu. V ekonomice, v níž je takové množství peněz, se není potřeba obávat dlouhodobějšího zlevňování. Ba naopak, ve chvíli, kdy se hospodářství odrazí ode dna, inflační tlaky na sebe nenechají dlouho čekat.

Foto: ČTK/AP, Jo Yong Hak

Další čtení

Zkušenosti bez uplatnění: Nezaměstnaní padesátníci zatěžují státní rozpočet

Ekonomika
9. 7. 2025

Nezaměstnanost v červnu stagnovala, sezonní práce se neprojevily

Ekonomika
8. 7. 2025

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ