Největší německá banka Deutsche Bank předpokládá, že jí bývalí vedoucí pracovníci zaplatí značné finanční částky kvůli své roli při dřívějších pochybeních peněžního ústavu. Na čtvrteční valné hromadě akcionářů to řekl předseda dozorčí rady Paul Achleitner.
Dozorčí rada se podle předsedy dlouho zabývala otázkou, zda mají dřívější členové představenstva "osobní či kolektivní zodpovědnost za chyby minulosti". "Dozorčí rada s příslušnými členy představenstva vede rozhovory, které se nacházejí v pokročilé fázi. Očekává, že v příštích měsících bude dosaženo dohody, která od dotyčných osob zajistí podstatný finanční příspěvek," uvedl Achleitner. Neposkytl však žádná jména.
Deutsche Bank se v posledních letech potýkala s vysokými náklady na řešení právních sporů. Koncem loňského roku se například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (asi 173 miliard korun) kvůli praktikám při prodeji hypotečních cenných papírů před finanční krizí z let 2007 až 2009.
Letos v lednu bance regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů kvůli praní špinavých peněz z Ruska. V dubnu pak dostala banka ve Spojených státech pokutu 156,6 milionu dolarů za porušování pravidel při finančních transakcích.
"Vycházíme z toho, že již máme nejhorší za sebou," řekl akcionářům generální ředitel John Cryan, který stojí v čele banky od července 2015.
Středeční reportáž televize ZDF o Deutsche Bank přitom hovořila o osmi tisícovkách otevřených právních sporů. Podle člena představenstva Karla von Rohra považuje banka 15 z těchto sporů za vysoce rizikové případy. Deutsche Bank má podle posledních údajů na řešení právních sporů stále uloženo stranou zhruba 3,2 miliardy eur (přes 85 miliardy Kč).