Dnešní dobou <span>nepochopený Keynes</span>

Ekonomika
7. 6. 2009 09:00
Veřejný dluh Spojených států se zvyšuje závratnou rychlostí.
Veřejný dluh Spojených států se zvyšuje závratnou rychlostí.

Veřejný dluh Spojených států se zvyšuje závratnou rychlostí.V pátek tomu bylo 126 let, co se narodil legendární ekonom John Maynard Keynes. Představitel školy ekonomického myšlení, jejímž základním dogmatem byla od počátku výrazná role státu v ekonomice, se stal jakýmsi guru současného boje proti hospodářské krizi. Ironické je, že v ten samý den, ač o 160 let dříve (1723), měl být pokřtěn Adam Smith, zakladatel moderní ekonomické disciplíny, jehož učení naopak spočívalo v hodnotě (ekonomické) svobody a volného trhu.

V poslední době přibývají hlasy ekonomů, kteří upozorňují na to, proč nemohou Keynesova řešení hospodářské krize, která navrhoval ve 30. letech minulého století, fungovat v dnešní době.

ČTĚTE TAKÉ: Ekonom: Proč se dnešní Amerika nemůže inspirovat Keynesem

Manipulace s úrokovou mírou, která byla tradičním nástrojem boje s recesí, není již dost dobře možná. Měnová politika přestává fungovat ve chvíli, kdy jsou úrokové sazby téměř (nebo prakticky) na nule a úvěrové trhy dostatečně nefungují. Náklady na přístup ke kapitálu mohou snadno převýšit zisk, který by z něj v ekonomicky stagnujícím prostředí vzešel.

Dnešní globální hospodářství se velmi liší od toho, jak světová ekonomika vypadala v Keynesově éře hubeného mezinárodního obchodu, nulového veřejného dluhu a omezeného pohybu kapitálu.

Ani plná zaměstnanost není v dnešní době myslitelná. Jakkoli rozumné projekty na budování infrastruktury stále využívají vzácné zdroje a (v případě ekonomické neefektivnosti) je přeměňují v něco, co ve finále není ani srovnatelně hodnotné. "Takové snahy neprodukují bohatství, ale ničí ho," myslí si Alan Schram z Wellcap Partners.

Vládní stimulační program tak vytváří pracovní místa na úkor enormního zadlužování federálního rozpočtu. Vliv na zvyšování produktivity, hlavního motoru ekonomického růstu, je přitom nepatrný.

Snaha odvrátit důsledky propadu cen na realitním trhu zdá se nebere konce. Ustálení tržních cen nemovitostí do rovnováhy je přitom základním odrazovým můstkem k oživení finančního systému a celé ekonomiky. Tedy nechceme-li rovnou začít nafukovat novou bublinu.

Foto: ČTK/AP

Autor: -bar-

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ