Do bitvy o španělskou energetiku Endesa, která se táhne již 17 měsíců, vstoupil italský Enel. Ve středu oznámil, že koupil 9,99 procenta Endesy a že tento podíl možná zvýší na 24,99 procenta. O Endesu přitom již rok usiluje německý energetický gigant E.ON.
Enel koupil desetinu Endesy po 39 eurech za akcii a převýšil tak nabídku 38,75 eura od E.ON i úterní závěrečnou cenu akcií Endesy 38,12 eura. Enel však také připomněl, že koupi podílu bude ještě schvalovat regulátor španělského trhu s energií.
Podíl stál 4,1 miliardy eur a je to největší jednorázová investice Enelu v zahraničí. Podnik dodává, že jde o součást jeho strategie posílit si roli na evropském trhu s elektřinou. Enel se ve své zprávě o dvou větách o E.ON nezmiňuje, ale v Endese nad ním může zvítězit. E.ON již nabídku na Endesu nemůže zvýšit, protože o tom rozhodl španělský regulátor. Španělská vláda se nabídce E.ON na koupi Endesy za 4,1 miliardy eur zarputile bránila a do největšího španělského výrobce elektřiny nechtěla zahraničního investora pustit. E.ON však postupně všechny bariéry tohoto převzetí s jedinou výjimkou odstranil a má šanci vytvořit největší světovou energetiku s aktivitami od Ruska po Chile. Jako poslední krok E.ON potřebuje, aby akcionáři Endesy zrušili pravidlo omezující hlasovací práva jednoho akcionáře na deset procent.
Hlavním oponentem německého gigantu byl domácí konglomerát Acciona, který v Endese postupně získal až 21 procent. Protože Enel německou nabídku přeplatil, obchodníci říkají, že se manažeři Enelu pravděpodobně s lidmi z Acciony sejdou. E.ON pak bude odkázán na podporu zbývajících akcionářů Endesy.
Podle informovaných zdrojů se ví, že Enel chce zvýšit podíl v Endese až na 25 procent. Aby mohl jít nad deset procent, bude potřebovat svolení regulátorů. Španělský dozor nad akciovým trhem zablokoval obchodování s emisí Endesy v úterý večer, oznámila agentura Reuters.
E.ON se rozhodl vstoupit do souboje o převzetí Endesy loni 21. února. Tehdy oznámil přátelskou nabídku na odkup Endesy za zhruba 29,1 miliardy eur, aby španělskému protějšku pomohl uniknout z rukou domácí plynárenské společnosti Gas Natural.
Foto: Reuters