Dohoda TTIP Němcům vadí. Přináší jen nevýhody, míní většina

Ekonomika
5. 5. 2016 12:15
Podle průzkumu sedmdesát procent Němců je proti TTIP.
Podle průzkumu sedmdesát procent Němců je proti TTIP.

Většina Němců se staví negativně k připravované dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Obávají se především toho, že dohoda zvaná Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) oslabí spotřebitelské standardy v Německu. Ukázal to průzkum společnosti Infratest dimap, jehož výsledky zveřejnila televize ARD.

V průzkumu 70 procent dotázaných uvedlo, že TTIP přinese Německu převážně nevýhody. Postoj veřejnosti k dohodě se v posledních letech znatelně zhoršil, i když byli Němci k obchodnímu partnerství s USA skeptičtí vždy. Ještě před dvěma roky ale negativa u dohody převažovala pro 55 procent obyvatel.

Čtyři z pěti Němců se domnívají, že se v případě přijetí TTIP zhorší v zemi ochrana spotřebitele. Němci se stavějí kriticky i k tomu, že jsou jednání o dohodě uzavřená, vadí to 83 procentům populace.

Přestože Němci vidí v dohodě především negativa, připouštějí, že by mohla znamenat přínos pro jejich firmy. O tom, že na TTIP německé podniky výrazně vydělají, je přesvědčeno 41 procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil v době, kdy hnutí Greenpeace zveřejnilo tajné dokumenty z vyjednávání o podobě TTIP. Z dokumentů podle médií vyplývá, že USA staví Evropskou unii pod tlak. Washington například hrozí, že zablokuje exportní úlevy pro evropský automobilový průmysl. Chce tak přimět EU k většímu odběru amerických zemědělských produktů. USA podle německých novinářů rovněž napadají evropské principy ochrany spotřebitelů, které nyní obyvatele EU chrání před geneticky modifikovanými potravinami či masem s růstovými hormony.

Německá vláda ale nadále usiluje o uzavření dohody a trvá na tom, že pravidla pro prodej geneticky upravených potravin se v EU nezmění. Zároveň zdůrazňuje, že dohoda otevře nové obchodní příležitosti především středním podnikům, což by mohlo vést ke vzniku nových pracovních míst v Německu.

Vyjednávači v Evropě a ve Washingtonu usilují o dokončení klíčových částí dohody do konce tohoto roku. S příchodem nového amerického prezidenta v lednu 2017 a předvolebními kampaněmi v mnoha evropských zemích by se již tak složitá jednání mohla v budoucnu ještě více zkomplikovat.

Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people

Další čtení

Vltavská vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Těžba hnědého uhlí v dole Bílina skončí v roce 2033, potvrdil Český báňský úřad

Ekonomika
11. 7. 2025
ilustrační foto

Cena bitcoinu zlomila další rekord. Krypto posiluje, protože ho chce Trump

Ekonomika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ