Americký dolar v reakci na statistiku o srpnovém vývoji nezaměstnanosti v USA oslabil. Zpráva totiž snížila pravděpodobnost, že by americká centrální banka (Fed) zvýšila úroky již na svém zasedání tento měsíc. Později se však dolaru podařilo ztráty smazat, protože investoři změnili názor a začali se přiklánět spíše k takové interpretaci dat, že úroky se v USA i tak zvýší ještě v letošním roce.
Kolem 17.25 SELČ euro vůči dolaru odepisovalo 0,4 procenta na 1,1158 USD, k japonskému jenu ale 0,5 procenta přidávalo a nacházelo se na 116,20 JPY. Dolar vůči jenu přidával 0,9 procenta na 104,18 JPY.
Takzvaný dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval růst zhruba o 0,3 procenta na 95,91 bodu. Předtím se index propadl až na 95,189 bodu, což byla jeho nejnižší hodnota od minulého pátku.
Ve Spojených státech vzniklo minulý měsíc asi 151 tisíc pracovních míst, zatímco analytici očekávali asi o 30 tisíc více. Míra nezaměstnanosti přitom zůstala na 4,9 procenta.
Komentáře šéfky Fedu Janet Yellenové a místopředsedy Rady guvernérů Fedu Stanleyho Fischera minulý týden posílily očekávání, že Fed je již blízko rozhodnutí o zvýšení úroků.
Nicméně většina investorů považuje za pravděpodobnější, že náklady na úvěry se zvýší až v prosinci. Zpráva o nezaměstnanosti podle analytiků posílila pravděpodobnost zvýšení úroků až na konci roku, nepřinesla však obavy, že by Fed do konce roku již úroky neměnil.
"Údaje o počtu pracovních míst nejsou až tak slabé, aby bylo nutné měnit názor na další postup Fedu," řekl analytik společnosti Brown Brothers Harriman Marc Chandler.