Koks, LSD, hašiš, kanadský pas, nezapomenout ledvinu a objednat vraha. I tak mohou nakupovat návštěvníci internetových obchodů na Toru, temné části webu, která svou anonymitou napomáhá k trestné činnosti. Policisté se neustále školí a počet případů neustále roste. Zaručený recept, jak zatočit s lumpy z webu bez cenzury, neexistuje.
Tor je virtuální prostor na síti, na nějž se může kdokoliv dostat pomocí speciálního prohlížeče. Adresy jednotlivých webových stránek však mají formu náhodných znaků, kdo to zkouší s www., neuspěje. Vyhledávání obsahu je mnohem složitější. Výhoda Toru však vězí v šifrovaném přenosu dat, takže nelze dohledat, kdo jakou stránku založil nebo prohlížel. Naprostá svoboda přináší rizika - láká ke zneužívání k ilegálním obchodům.
"Nejčastějším cílem uživatelů na Toru jsou právě e-shopy," říká Jakub Slíva, který se zabývá virtuálními měnami a pracuje na bitcoinové burze. Expert dodává, že bez cenzury a s naprostou anonymitou není problém nabízet na běžně vypadajícím e-shopu cokoliv. Osobní předání nebo platby kartou však nepřichází v úvahu.
Neodhalitelné transakce jsou možné jen díky virtuální měně Bitcoin, která byla právě k tomuto účelu původně vytvořena. I ta už má ale své limity. "Lidé anonymitu Bitcoinů často přeceňují. Záleží, jakým způsobem je získali," naráží Slíva na existenci databází, ve kterých lze dohledat majitele nejznámější digitální měny. Lidé si totiž Bitcoiny často kupují převodem na účet a přiřadit jméno na bankovním účtu ke koupené měně je snadné. Samotný nákup samozřejmě ilegální není. Majitel Bitcoinu ale může narazit, když ho pošle na e-shop s ilegálním obsahem. "Zkušenější uživatelé však umí původ Bitcoinu zastřít a udělat ho tak opět zcela anonymním," doplňuje Slíva.
A co s protizákonnou činností dělá policie? Zatím se nedostala dál, než že se školí. S reálnými výsledky se tak příliš chlubit nemůže. Již dva roky sice probíhá pravidelné školení příslušníků Odboru informační kriminality a jednotlivých kriminalistů, kteří poté případy vyšetřují, avšak s postupným rozšiřováním virtuální měny se zvyšuje i počet podvodů. "Je to stejný nárůst, který přineslo rozšíření sociálních sítí, jedná se o desítky případů, které řeší v rámci republiky jednotlivé kraje," uvedla pro TÝDEN.CZ mluvčí policejního prezidia Jana Nguenová. "Velký případ řešili kolegové v Brně, kdy pachatel vykradl bitcoinové tržiště a škoda dosáhla několika desítek milionů korun," dodává Nguenová.
Boj s ilegálními e-shopy však není zcela marný. Například v minulém roce zatkla FBI ve spolupráci s Europolem a dalšími bezpečnostními složkami Blakea Benthalla.Ten byl údajně zodpovědný za spuštění e-shopu Silk Road 2, který měl navazovat na svého předchůdce, který však FBI již dříve zlikvidovala. Silk road 2 měla těsně před zadržením Blakea údajně zprostředkovávat prodej stovek kilogramů drog za více než osm milion dolarů měsíčně. Správce Silk Road 2 se tehdy podařilo vypátrat díky nastrčení tajného agenta mezi správce webu. Informace o zadržení uvedl minulý rok v červnu americký server Wired.com.
Šedé zákoutí internetu však nenabízí jen drogy, zbraně či farmaka. Díky naprosté anonymitě vznikají různé komunity vědců, kteří zde vkládají materiály, které by na obvyklých sítích byly nepublikovatelné, placené nebo podléhaly autorským právům. Také se zde formují různá svobodná fóra, které by například kvůli fašistickým názorům nebo choulostivým informacím nebyla normálně možná.