E&Y: Ropné <span>fúze a akvizice</span> oslabily téměř o polovinu

Ekonomika
2. 2. 2009 11:41
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoHodnota fúzí a akvizic v ropném a plynárenském průmyslu v loňském roce klesla o 46 procent na 179 miliard dolarů (3,9 bilionu Kč). Hlavní zájem firem se zaměřil na zajištění neobvyklých rezerv. Vyplývá to ze zprávy poradenské společnosti Ernst & Young.

Ačkoli byla v prvním pololetí úroveň transakcí vysoká, ve druhé polovině roku se projevila finanční krize spolu s prudkým poklesem ropy, což výrazně srazilo zájem o nové obchody, dodal E&Y.

Největšími transakcemi byly dohody západních ropných gigantů, v čele s Royal Dutch Shell či ConocoPhillips, o zajištění netradičních rezerv, jako plynu z uhelného ložiska. Obrat k těmto zdrojům s vysokými náklady je výsledkem snah národních ropných společností ponechat si bohatá ropná pole pro vlastní potřebu.

E&Y se dále domnívá, že problémy malých firem se zajištěním financí a současné nízké ceny ropy by mohly urychlit dlouho očekávanou konsolidaci mezi těmito společnostmi. Současně však neočekává, že by se opakovaly obrovské fúze, které zcela změnily konkurenční prostředí koncem 90. let minulého století, napsala agentura Reuters.

Na počátku loňského roku ceny ropy překonaly 100 dolarů za barel a do června vystoupaly až na rekordních téměř 150 dolarů za barel. Od té doby ale kvůli prohlubující se globální ekonomické krizi klesly téměř o 70 procent. To se negativně promítlo i do zisků ropných společností za poslední tři měsíce loňského roku.

ČTĚTE TAKÉ: Ropa je na hranici 40 dolarů za barel

Zisk největší veřejně obchodované ropné firmy na světě Exxon Mobil tak ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 33 procent. Zisk menšího amerického konkurenta Chevron se díky jednorázovému příjmu z výměny aktiv mírně zvýšil, tržby však výrazně klesly. Největší evropská ropná společnost Royal Dutch Shell se ve čtvrtletí propadla do ztráty.

Foto: archiv Týdne

Autor: ČTK , -bar-

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ