EK chce znát zisky a daně nadnárodních koncernů

Ekonomika
13. 4. 2016 04:09
Eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill.
Eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill.

Evropská komise chce přimět nadnárodní koncerny působící v Evropské unii, aby přehledně zveřejňovaly své zisky z jednotlivých zemí a také to, kde platí daně. Opatření, které ve Štrasburku představil eurokomisař pro finanční služby Jonathan Hill a které má pomoci s bojem proti vyhýbání se placení daní, se bude týkat společností s ročními celosvětovými tržbami přes 750 milionů eur (20,3 miliardy korun).

"Náš návrh na zvýšení transparentnosti pomůže zvýšit odpovědnost firem," řekl Hill s tím, že cílem je spravedlivější hospodářská soutěž bez ohledu na velikost společnosti. "Dnes ovšem může za pomoci složitých daňových režimů docházet k tomu, že některé nadnárodní společnosti platí téměř o třetinu nižší daně než podniky, které působí pouze v jedné zemi," upozornil.

Odhaduje se, že unijní země ročně v podobě ušlých daňových příjmů přichází o 50 až 70 miliard eur (až 1,9 bilionu korun). "Boj proti vyhýbání se daňovým povinnostem je klíčovou prioritou komise. Těsná spolupráce mezi daňovými orgány musí jít ruku v ruce s veřejnou transparentností," uvedl místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis.

Opatření, aby koncerny zveřejňovaly základní informace o tom, kde v EU vytvářejí zisky a jaké daně platí v jednotlivých zemích EU a mimo evropský blok, se podle komise bude týkat asi 6000 společností. S tímto odhadem ale nesouhlasí socialističtí zákonodárci, podle kterých dolehne jen na méně než 2000 nadnárodních firem.

Aby návrh komise začal platit, musí s ním souhlasit unijní státy a také Evropský parlament.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jerome Powell

Rozpolcený Fed ponechal sazby beze změny, končící předseda Powell zůstane v radě

Ekonomika
29. 4. 2026

Philip Morris ČR loni stouply tržby na 21,7 miliardy Kč, ale zisk klesl na tři miliardy

Ekonomika
29. 4. 2026

Spojené arabské emiráty opouštějí Organizaci zemí vyvážejících ropu

Ekonomika
29. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ