Ochota světových lídrů koordinovat hospodářskou politiku slábne, což ohrožuje oživování světové ekonomiky. Uvedl to dnes šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.
Zdůraznil, že na řešení globální krize žádné domácí řešení nestačí. Strauss-Kahn se také zmínil o měnové válce devizových kurzů. Ačkoli je to podle něj příliš ostré označení, "je férové říci, že mnozí považují svou měnu za zbraň, a to určitě není pro světovou ekonomiku dobré," dodal.
Podle Strausse-Kahna je politováníhodné, že mezi světovými ekonomickými lídry slábne duch spolupráce, který se objevil za hospodářské krize. Podle něj mají být úpravy devizových kurzů součástí vyvažování ekonomiky.
Předpokládá se, že se na chystaném zasedání MMF a Světové banky bude tento víkend intenzivně jednat o snahách přimět Čínu, aby svou měnu nechala růst. Strauss-Kahn také zmínil, že posilování hlasovacích práv mladých ekonomik v MMF jde ruku v ruce s rostoucí zodpovědností ve světové ekonomice.
V rozhovoru pro dnešní vydání francouzského listu Le Monde Strauss-Kahn uvedl, že měnová politika Číny představuje největší překážku ve snaze vrátit do světové ekonomiky rovnováhu. Čína by podle něj měla posilování své měny urychlit, jinak hrozí, že se vytvoří podmínky pro novou hospodářskou krizi, citovala ho agentura Reuters.