Jednorucí bandité a další herní automaty v největším kasinu v ekvádorském hlavním městě utichly o půlnoci z pátku na sobotu, kdy v zemi začal fungovat zákon zakazující hazardní hry. Voliči ho schválili v referendu v loňském roce a po nich v září i vláda prezidenta Rafaela Correy. Kasina a herny měly na ukončení činnosti šestiměsíční lhůtu. Podle agentury AFP se už ale objevily obavy, že zákaz legálních hazardních her zažene gamblerství do podsvětí.
V největším hráčském středisku Montecarlo, které sousedí s luxusním hotelem na severním okraji hlavního města Quita, čekalo v pátek zhruba 120 zaměstnanců na půlnoc, aby viděli, jak jejich pracoviště "zavírá krám". Na rozloučenou hrála zaměstnancům i posledním hostům hudba.
"Teď přichází otázka, co budeme dělat dál?" strachoval se Darwin Jativa, když kasino naposledy a definitivně zavřelo dveře. Španěl Pedro Sánchez, který byl manažerem Montecarla, se obává, že "gamblerská prohibice" zažene tyto praktiky do podsvětí a nelegálních hráčských doupat. "Mafie se o tohle odvětví budou rvát se zbraněmi v rukou," řekl AFP.
V celém Ekvádoru připravil nový zákon o práci bezprostředně zhruba 3000 lidí a nepřímo 22 tisíc dalších, odhadl ekvádorský svaz kasin a heren bingo. Propuštění zaměstnanci dostanou odškodnění a budou mít možnost rekvalifikace.
Krupiéři a další zaměstnanci kasin ale nejsou jediní, kdo uzavření heren litují. "My taky truchlíme. Tohle místo nám bude hodně chybět," řekla sedmdesátiletá spisovatelka Rosa Sosaová, která do Montecarla chodívala s manželem Aníbalem Iturraldem. "Jsme dospělí lidé hledající jen trochu zábavy, a ne idioti, kteří sem jdou rozházet peníze," dodal Iturralde.
Jiní ale míní, že nová tvrdá protigamblerská opatření jim pomohou překonat vlastní závislost. "Pevná vůle nestačí," svěřuje se jeden z bývalých zákazníků kasina, který si nepřál být jmenován. "Děkuji Bohu a prezidentovi, že nás osvobodil od tohoto jha, kvůli němuž jsem ztratil rodinu i úspory," říká.