EU a USA dosáhly dohody o výměně dat. Ochrání prý občany i firmy

Ekonomika
2. 2. 2016 17:20
Sohoda EU a USA.
Sohoda EU a USA.

Evropská komise a USA dosáhly dohody o transatlantické výměně dat. Místopředseda komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip uvedl, že komise dala nové dohodě zelenou. Dohoda prý zaručuje ochranu dat evropských občanů a zároveň dává právní jistotu firmám. V platnost by mohla vstoupit za tři měsíce.

Ansip rovněž zdůraznil, že dohoda je "proces", který lze v případě problémů přehodnotit. Komise podle něj dohodu přezkoumá jednou ročně, poprvé už příští rok.

Americká strana se písemně zavazuje, že přístup amerických úřadů k evropským datům z důvodů prosazování práva a národní bezpečnosti bude mít jasná omezení a bude podléhat kontrole. "Je to unikátní krok, který Spojené státy učinily ve snaze obnovit důvěru v transatlantických vztazích," podotkla eurokomisařka Věra Jourová.

Sledování zpravodajskými službami vyloučeno

Bude existovat písemný závazek, že u dat převáděných z EU do Spojených států je vyloučeno jejich hromadné sledování zpravodajskými službami. V USA kvůli věci vznikne speciální ombudsmanský úřad, nezávislý na bezpečnostních službách. Evropští občané také budou moci dosáhnout nápravy situace. Ansip zdůraznil, že pokud se vyskytnou stížnosti, bude je příslušný orgán řešit "okamžitě".

"Myslím, že to je silný a bezpečný rámec pro budoucnost toků dat mezi Evropou a Amerikou," prohlásila eurokomisařka. Dohodnutý model bude podle ní průběžně kontrolován, aby bylo zajištěno jeho odpovídající fungování.

Evropská komise a Spojené státy vyjednávaly o nové úpravě v této oblasti poté, co unijní soud loni v říjnu svým rozhodnutím zrušil dosavadní právní rámec předávání dat mezi EU a USA.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Papírnám Brno se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření

Ekonomika
15. 7. 2025
Budvaru se zvýší cena v USA, čeká pokles poptávky. Ale hlavní trhy má jinde.

Americká cla zvýší cenu Budvaru v USA. Čeká se pokles poptávky

Ekonomika
15. 7. 2025

Bavlna – co ovlivňuje její ceny na burzách?

Ekonomika
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ