EU uvalila antidumpingová cla na dovoz ocelových trubek z Číny

Ekonomika
27. 1. 2017 13:15
Výrobní hala ocelových trubek v Číně.
Výrobní hala ocelových trubek v Číně.

Evropská unie uložila konečná antidumpingová cla na dovoz trubek z nerezové oceli a tvarovek pro svařování natupo z Číny, aby ochránila domácí průmysl. Cla se pohybují od 5,1 do 64,9 procenta, uvedla Evropská komise. Zavedení konečných cel předcházelo prošetření mnoha společností z Číny a Tchaj-wanu.

Čínské ministerstvo obchodu uvedlo, že má o rozhodnutí komise vážné pochybnosti. Podle něj poškozuje zájmy čínských společností. Dodalo, že takto unáhlená protekcionistická opatření jen poškozují globální obchod. "Čína je ochotná posílit výměnu a komunikaci s EU, aby se odpovídajícím problémem vyřešily problémy, kterým v tuto chvíli čelí ocelářský průmysl," uvedlo ministerstvo.

EU v posledních letech uvalila cla na širokou škálu ocelových výrobků. Producenti oceli v unii si stěžují na záplavu oceli, kterou Čína podle nich vyváží se ztrátou, protože jí má nadbytek. Clu již podléhá například za studena válcovaná plochá ocel nebo ploché výrobky z nerezové oceli válcované za studena.

Unie také zkoumá možnost zavedení cel na dovoz tlustých plechů, oceli válcované za tepla, železa nebo ocelových bezešvých trubek z Číny.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Kevin Warsh

Fed ponechal úroky beze změny, naznačil však jejich zvýšení

Ekonomika
17. 6. 2026

Japonská centrální banka zvýšila úrok na 1,00 procenta, nejvýše od roku 1995

Ekonomika
17. 6. 2026

Majitel KFC, společnost Yum! Brands, prodá za 2,7 miliardy USD řetězec Pizza Hut

Ekonomika
16. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ