Jakékoli kroky směřující k zákazu vývozu britského drůbežího jsou neopodstatněné. Uvedla to v úterý Evropská komise. Zákaz dovozu britského drůbežího kvůli výskytu viru ptačí chřipky H5N1 v pondělí ohlásily Japonsko a Rusko, den na to se k nim připojily i Jižní Korea a Hongkong.
"Jsme naprosto spokojení se způsobem, jakým britské úřady (na výskyt ptačí chřipky) reagovaly," prohlásil mluvčí komise. "Žádný všeobecný zákaz (vývozu) není zapotřebí," dodal.
Britské úřady v pátek informovaly Brusel o podezřelém náhlém úhynu více než 2600 krůt v chovné stanici v Lowestoft v oblasti Suffolku a požádaly EK o laboratorní zjištění, o jaký druh viru jde. Odborníci EU o den později potvrdili, že jde o nebezpečný typ H5N1, který je nebezpečný i pro člověka, a úřady začaly likvidovat všech 160 000 ptáků dané chovné stanice.
Česká republika nemá důvod zákaz dovozu drůbežího z Británie vyhlašovat, protože je rovněž členem Evropské unie, a tudíž dodržuje stejná veterinární opatření. Ta podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna zaručují, že se nic závadného na trh nemůže dostat.
Vir H5N1 byl v Británii poprvé zjištěn loni v březnu u mrtvé divoké labutě nalezené v Cellardyku, u chovné drůbeže je to nyní poprvé. Loni v květnu byla sice ptačí chřipka zjištěna na třech farmách v Norfolku, ale šlo o méně nebezpečný vir typu H7N3.
Letos je to druhý výskyt nebezpečného viru H5N1 v zóně EU, kde byl v lednu zjištěn u drůbežího chovu v Maďarsku. Tento vir zabil ve světě, hlavně v Asii, nejméně sto šedesát čtyři osob, v EU dosud nikoho.
Ptačí chřipka se do Evropy postupně dostávala od podzimu 2005, v Česku byl ale objeven první nakažený pták až na jaře 2006. Ve všech dosavadních tuzemských případech šlo o uhynulé labutě, které byly nakaženy člověku potenciálně nebezpečným virem ptačí chřipky H5N1. Dvanáct jich bylo nalezeno na jihu Čech, poslední dva případy pocházely z Břeclavska.
Foto: Lucie Pařízková