Evropský komisař pro obchod Karel de Gucht se snažil ve Štrasburku přesvědčit europoslance, aby nezamítli mezinárodní smlouvu proti padělatelství. Evropský parlament by měl o dokumentu známém pod zkratkou ACTA hlasovat ve středu a většina poslanců dává najevo, že se smlouvou nesouhlasí. Zamítavé stanovisko parlamentu by znemožnilo ratifikaci dokumentu v celé Evropské unii.
"ACTA není útokem na občanské svobody," řekl de Gucht. "Smlouva nic nezmění na současném právním rámci v EU. Naproti tomu pirátské produkty představují velký problém a znevýhodňují evropské podniky vůči konkurenci," doplnil evropský komisař.
De Gucht také tvrdil, že zamítnutí ACTA poškodí ochranu duševních práv v celém světě. Kritizoval rovněž europoslance za to, že nechtějí s hlasováním vyčkat na to, až slučitelnost smlouvy s evropským právem posoudí Evropský soudní dvůr.
Odpor vůči smlouvě dalo v minulosti najevo několik výborů Evropského parlamentu, včetně výboru pro mezinárodní obchod, který má při rozhodování o smlouvě nejdůležitější slovo. Parlamentní zpravodaj pro hlasování o smlouvě, britský labourista David Martin, doporučil europoslancům dokument zamítnout.
Podle obhájců smlouva ACTA zamezí počítačovému pirátství, nelegálnímu kopírování či přílivu padělaného zboží na evropské trhy. Odpůrci však tvrdí, že dokument naruší svobodu na internetu a volný přístup k informacím. Smlouva je podle nich napsána pro velké distributorské společnosti, které jejím prostřednictvím chtějí chránit své finanční zájmy.
Odpor proti smlouvě byl nejsilnější na počátku roku, kdy se proti ní v unii konaly masivní demonstrace. Do ulic tehdy vyšly tisíce převážně mladých lidí. Proti smlouvě také sepsali obyvatelé EU několik petic, ta největší měla 2,8 milionu podpisů.
Eurokomisař: Smlouva ACTA není útokem na občanské svobody
Ekonomika
3. 7. 2012 17:52
Evropský komisař pro obchod Karel de Gucht.
Autor: ČTK Foto: Profimedia